Badanie krwi na pasożyty – cena i interpretacja wyników

Wedle statystyk, aż 80% z nas jest narażonych na ataki pasożytów układu pokarmowego. O rozwoju choroby często dowiadujemy się przypadkiem. Dlatego właśnie warto regularnie wykonywać badanie krwi na pasożyty. Cena nie stanowi tutaj bariery nie do przebycia, a samo badanie może nas ustrzec przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dlaczego warto wykonywać badanie krwi na pasożyty?

Systematyczne wykonywanie badania krwi na pasożyty pozwala zapobiegać rozwojowi kolonii pasożytniczych w układzie pokarmowym. Zaleca się kontrolowanie własnego stanu zdrowia pod tym kątem przynajmniej raz w roku ze względu na możliwą bezobjawowość przebiegu choroby. Symptomy bytności pasożytów w organizmie mogą też zupełnie odbiegać od standardowej charakterystyki choroby pasożytniczej.

Osoby zarażone uskarżają się częstokroć na bóle głowy, stawów i kości, podwyższoną temperaturą, objawy przedwczesnego starzenia, otyłość. Nieco wyraźniejszym sygnałem do przeprowadzenia badania krwi na pasożyty są dolegliwości układu pokarmowego: nieregularne wypróżnienia, biegunki, nawracająca bolesność w obrębie jamy brzusznej, gazy, nieświeży zapach z ust.

Długotrwała bytność pasożytów w organizmie może się przyczynić do rozwoju znacznie poważniejszych chorób. Jest to związane z otorbianiem się pasożytów (np. włośnia krętego) w tkankach i narządach wewnętrznych. Jeśli larwy dotrą przykładowo do mózgu, w najlepszym przypadku mogą się przyczynić do obniżenia efektywności jego pracy, a w najgorszym wywołać zapalenie opon mózgowych.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że nawet zupełnie bezobjawowy przebieg choroby pasożytniczej nie jest jednoznaczny z brakiem konsekwencji dla ogólnej kondycji organizmu. Pasożyty żerują na witaminach i minerałach przyswajanych przez nosiciela, w zamian wydzielając szkodliwe dla zdrowia toksyny. W rezultacie dochodzi do obniżenia zdolności immunologicznych ustroju, co prowadzi z kolei do ustawicznego borykania się z infekcjami i stanami zapalnymi.

Badanie krwi na pasożyty – cena, parametry zawarte w wynikach

Oględziny żywej kropli krwi pod mikroskopem są w pełni wiarygodną, a zarazem najszybszą (wyniki uzyskuje się już po 45 minutach) metodą badania krwi na pasożyty. Cena mikroskopii zawiera się w granicach 100-150 zł i jest ona uzależniona od wieku pacjenta (w przypadku najmłodszych koszty są przeważnie niższe). Rodziny wykupujące badania pakietowe mogą zazwyczaj liczyć na atrakcyjne opusty, dzięki którym zaoszczędzą nawet 60 zł (patrz: cennik Panaceum).

Można śmiało powiedzieć, że cena badania krwi na pasożyty nie przystaje do ilości danych gromadzonych w trakcie oględzin próbki. Prócz informacji na temat widocznych we krwi struktur pasożytniczych, pacjent uzyskuje wiedzę na temat:

  • występowania innych czynników chorobotwórczych, takich jak wirusy i grzyby,
  • ogólnej kondycji i stopnia zakwaszenia organizmu,
  • żywotności oraz jakości erytrocytów i leukocytów,
  • ustrojowych niedoborów makro- i mikroelementów,
  • uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki,
  • poziomu cholesterolu we krwi,
  • obecności złogów stresowych.

Mikroskopia służy także określeniu stanu narządów wewnętrznych oraz zasobów sił witalnych pacjenta. W przeciwieństwie do standardowych badań parazytologicznych krwi, stanowi więc ona znacznie bardziej uniwersalne narzędzie diagnozy wstępnej.

Lekarze zalecają powtarzanie mikroskopowych badań krwi na pasożyty w trakcie lub po zakończeniu kuracji. W większości przypadków cena badań kontrolnych będzie niższa od ceny pierwszej wizyty w centrum leczenia chorób pasożytniczych.

Interpretacja wyników badania krwi na pasożyty

Interpretacja wyników badania mikroskopowego leży po stronie specjalisty przeprowadzającego oględziny próbki. W naszym Warszawskim Centrum Promocji Zdrowia Panaceum cały proces odbywa się przy udziale Pacjenta, który obserwuje obraz z mikroskopu na ekranie komputera. Dzięki temu ma możliwość przekonania się na własne oczy, jak wygląda jego organizm w skali mikro. Może również w dowolnej chwili zadawać nurtujące go pytania.

W przypadku podejmowania decyzji odnośnie udania się na badania krwi na pasożyty, cena z pewnością nie powinna odgrywać wiodącej roli. Możliwe konsekwencje szkodliwej działalności pasożytów nie ograniczają się bowiem do niestrawności czy stanów podgorączkowych. Nieleczone choroby pasożytnicze prowadzą do rozmaitych powikłań, skutkujących rozwojem depresji, astmy, impotencji, kamicy nerek, mastopatii oraz wielu innych schorzeń.

W kolejnej odsłonie cyklu opowiemy o nowatorskiej metodzie leczenia grzybicy ogólnoustrojowej ozonem. Zapraszamy do ponownych odwiedzin na naszym blogu!

#pobranie krwi Warszawa #morfologia krwi Warszawa #badania laboratoryjne Warszawa #punkt pobrań Warszawa #badania krwi w Warszawie


*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Wykonaj badania laboratoryjne

Pełną morfologię i wszystkie badania z krwi wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie!

Sprawdź ofertę

3.1/5 - (24 votes)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu