Zakwaszenie organizmu – badania i ich cena

Jeśli chcemy zweryfikować potencjalne zakwaszenie organizmu, badania w nowoczesnych placówkach medycznych czy laboratoriach możemy przeprowadzić w zasadzie od ręki. Dzięki temu mamy możliwość podjęcia natychmiastowej interwencji w razie uzyskania niekorzystnych wyników. Na ich podstawie możemy się też zwrócić o pomoc do konkretnego specjalisty.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Do zakwaszenia organizmu dochodzi na skutek stosowania diety bogatej w pierwiastki kwasotwórcze, opartej głównie na produktach wysoko przetworzonych. Niebagatelny wpływ na gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu ma również ustawiczne borykanie się ze stresem oraz zupełne zaniedbanie aktywności ruchowej.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że poddawanie organizmu przesadnemu wysiłkowi fizycznemu także sprzyja rozwojowi kwasicy. Dzieje się tak za sprawą niedotlenienia mięśni, które prowadzi do przerwania procesu przemiany węglowodanów, a tym samym do produkcji kwasu mlekowego.

Z problemem tymczasowego zakwaszenia organizmu często borykają się więc profesjonalni sportowcy, jednak prowadzony przez nich tryb życia pozwala im skutecznie niwelować nadmierną kwasowość płynów wewnątrzustrojowych. W znacznie gorszej sytuacji są z kolei osoby o zaburzonej równowadze kwasowo-zasadowej, narażający własne ciała na znaczne obciążenia jedynie okazjonalnie. Ich wątroby radzą sobie już bowiem znacznie gorzej z ponownym przekształceniem kwasu mlekowego w glukozę.

Zakwaszenie organizmu – badania diagnostyczne

W procesie ustalania stopnia zakwaszenia organizmu, badania diagnostyczne są szczególnie istotne. W przeciwieństwie do testów wykonywanych przy użyciu papierka lakmusowego, pozwalają one wykluczyć ryzyko błędu i zapewniają precyzyjne wyniki. Zważywszy, że na szali spoczywa istotne prawdopodobieństwo zachorowania na raka, cukrzycę, miażdżycę bądź inną śmiertelną chorobę, warto poświęcić garść oszczędności na tzw. szkiełko i oko.

Wśród badań dostępnych obecnie na rynku, prym wiodą trzy metody badawcze:

1. Gazometria

Badanie zakwaszenia organizmu z gatunku podstawowych, wykonywane od wielu już lat. Polega na pobraniu od pacjenta krwi tętniczej (nieco rzadziej żylnej), a następnie zbadania jej pod kątem:

 • wartości pH,
 • saturacji,
 • ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla i tlenu,
 • stężenia wodorowęglanów,
 • zawartości dwutlenku węgla w osoczu.

Gazometria jest wykonywana w przypadku podejrzenia kwasicy, zasadowicy, astmy, hiperkalemii i wielu innych schorzeń. Czas oczekiwania na wyniki nie przekracza 1 dnia, natomiast cena badania w przeważającej ilości przypadków wynosi od 20 do 25 zł.

2. Badanie żywej kropli krwi

Jeśli prócz zakwaszenia organizmu, badania mają również wykazać inne parametry kondycyjne, oględziny krwi pod mikroskopem o dużej rozdzielczości są z pewnością dobrym rozwiązaniem. Metoda ta pozwala archiwizować uzyskane wyniki w postaci filmów lub zdjęć oraz uczestniczyć pacjentowi w procesie analizy dzięki przeniesieniu obrazu z mikroskopu na ekran monitora.

Badanie polega na pobraniu krwi włośniczkowiej z opuszki z palca i umożliwia określenie:

 • równowagi kwasowo-zasadowej krwi,
 • jakości i żywotności erytrocytów oraz leukocytów,
 • obecności we krwi pasożytów, grzybów, złogów cholesterolu, kwasu moczowego, metali ciężkich, soli fosforanowo-wapniowych.

W praktyce, dzięki rozszerzonemu badaniu zakwaszenia organizmu można uzyskać wiedzę na temat wieku własnej krwi (niekoniecznie zbieżnego z datą urodzin), potencjalnych zagrożeń chorobowych, przypadłości dotąd niezdiagnozowanych, zasobu sił witalnych etc.

Czas oczekiwania na wyniki zawiera się w okresie 45 minut, a cena badania wynosi od 100 do 150 zł, w zależności od wieku pacjenta.

3. Badanie skanerem elektromagnetycznym

Pakiet badań na zakwaszenie organizmu nie może się obyć bez udziału najnowocześniejszego oprzyrządowania, zwanego kwantowym analizatorem rezonansowo-magnetycznym lub po prostu skanerem elektromagnetycznym. Całe urządzenie mieści się w niewielkiej walizce, a badanie przy jego użyciu jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe. Choć trwa ono zaledwie minutę, polega na skomplikowanym procesie odczytu fal elektromagnetycznych na poziomie rezonansu pojedynczych komórek. Dzięki zastosowaniu skanera, uzyskujemy informację na temat:

 • ogólnej żywotności organizmu,
 • składu biochemicznego płynów ustrojowych (w tym poziomu zakwaszenia organizmu),
 • kondycji organów wewnętrznych,
 • predyspozycji chorobowych (tu: wczesna diagnostyka),
 • obecności toksyn, bakterii i wirusów we krwi,
 • podatności na alergeny.

Ceny badania wahają się w granicach 120-140 zł.

W ramach podsumowania, zapraszamy do odwiedzenia naszego Centrum Promocji Zdrowia w Warszawie, przy ul. Siennej 86/129. Stosujemy nie tylko najnowocześniejszą aparaturę badawczą (np. Human Body Scanner), ale także innowacyjne metody leczenia mniej i bardziej znanych bolączek cywilizacyjnych. Mamy również długoletnie doświadczenie w niwelowaniu skutków długotrwałego zakwaszenia organizmu. Chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania naszych Pacjentów i pozostajemy z nimi w stałym kontakcie.

Dziękując za uwagę, zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem. Tym razem weźmiemy pod lupę najbardziej typowe objawy pasożytów w kale.

#dietetyk warszawa centrum #dietetyka warszawa #zakwaszenie organizmu #diagnostyka zakwaszenia organizmu #test na zakwaszenie organizmu


*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Uchroń organizm od zakwaszenia!

Z odpowiednią dietą zadbasz o swoje zdrowie i samopoczucie. Wykonaj badania laboratoryjne lub umów się z dietetykiem z Warszawy!

Sprawdź ofertę

Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu