

Mięśnie brzucha należą do jednych z najtrudniejszych do wyćwiczenia, a szczególnie wtedy, gdy naszą ambicją jest nadanie im kształtu “kaloryfera”. Proces kształtowania rzeźby jest tym trudniejszy, im więcej tłuszczu znajduje się na brzuchu, o czym szczególnie dobrze wiedzą osoby z nadwagą i otyłe. Nie stanie się to bez odpowiedniej diety, znaczącego wysiłku fizycznego całego ciała i dużego samozaparcia, tym bardziej, że tłuszcz na brzuchu spalany jest najdłużej, a same brzuszki nie pomogą.
Z pomocą przychodzi tutaj elektrostymulacja mięśni brzucha. Jest to jedyna metoda, która w znaczącym stopniu może zmienić perceptowanie kształtowania brzucha z drakońskiego wysiłku na przyjemne spędzanie czasu.
Tylko dzięki stymulacji mięśni brzucha EMS możliwe jest również przyśpieszenie spalania tłuszczu z brzucha i/lub nadanie mu atletycznego wyglądu właściwie bez wysiłku i przy poświęceniu temu procesowi niezwykle małej ilości czasu. Jak bowiem inaczej określić zaledwie dwa 30 minutowe treningi w tygodniu?, które względem pracy mięśni są liczone jako odpowiednik 6 godzin spędzonych na siłowni.
Elektrostymulacja mięśni brzucha – przebieg i zasady ćwiczeń
Po to, by zmaksymalizować efekty elektrostymulacji mięśni brzucha ćwiczenia powinny być wykonywane w kombinezonie. Jedynie on posiada 10 lub więcej elektrod, co pozwala ćwiczyć większość dużych partii mięśni jednocześnie, w tym brzucha, a jak wiadomo, on sam nie chudnie – ćwiczenia ukierunkowane wyłącznie na brzuch nie mają sensu.
Brzuch chudnie i kształtuje się wraz z całym ciałem. Aczkolwiek wspomaganie rzeźbienia go dzięki EMS jest jak najbardziej uzasadnione, jednak wyłącznie wówczas, gdy poprzedzają to rzeczywiste ćwiczenia wysiłkowe.
Wyjaśniono więc, że ćwiczenie mięśni brzucha w izolacji, np. robienie tylko brzuszków, korzystanie wyłącznie z motylków na brzuch lub pasów do elektrostymulacji mięśni brzucha, lecz przy zaniedbywaniu ogólnej sprawności organizmu i braku wysiłku całego ciała, nie zaprowadzi do rewolucyjnych zmian w zakresie rzeźby brzucha czy spalenia znajdującego się na nim tłuszczu. Dlatego też nie podajemy w tym miejscu określonych ćwiczeń na brzuch bo zawsze chudnie on z całym ciałem – należy to potraktować jako generalną zasadę.
Przy powyższym wypada jednak krótko opisać specyfikę elektrostymulacji mięśni brzucha EMS, a charakteryzują ją:
- ćwiczenia w specjalnym kombinezonie – który poprzez wbudowane w nim elektrody doprowadza do nerwów prąd pobudzający mięśnie do wykonywania skurczów, czyli wytężonej pracy wysiłkowej,
- fakt, iż nie trzeba wykonywać żadnych ćwiczeń – w przypadku osłabienia, kontuzji, znaczącej otyłości itp., elektrostymulacja mięśni brzucha może być stosowana w bezruchu, a i tak wystąpią pożądane efekty, acz zalecane są wtedy lekkie ćwiczenia, które nie muszą nawet wyzwolić zadyszki,
- fakt, że ćwiczenia nie obciążają kręgosłupa – co ma znaczenie w jego chorobach i po kontuzjach, a także wobec faktu, iż ćwiczenie brzucha wymaga współpracy kręgosłupa; ponadto stymulacja EMS również wzmacnia mięśnie pleców,
- EMS stosowane być może w każdej pozycji ciała – również w pozycji leżącej, nawet u osób zagipsowanych przez kilka miesięcy, u których mięśnie zaczynają zanikać,
- stymulacja mięśni głębokich brzucha – co ma bodajże największe znaczenie dla brzucha wklęsłego, a w treningu tradycyjnym jest bardzo wymagające.
Elektrostymulacja mięśni brzucha EMS – dla kogo szczególnie?
Stymulacja mięśni brzucha w kombinezonie jest zalecana bezwzględnie w każdym przypadku chęci poprawy jego wyglądu lub spalenia nadmiaru tłuszczu. Nie istnieją względem niej przeciwwskazania poza kilkoma poważnymi chorobami i stanami: nowotworem, chorobą serca szczególnie z wstawionym rozrusznikiem oraz ciążą.
Stymulacja mięśni brzucha szczególnie jednak zalecana jest w następujących przypadkach:
- otyłości brzusznej – która jak wiadomo zagraża zdrowiu i życiu,
- w problemach z kręgosłupem – szczególnie części lędźwiowej i szyjnej, co utrudnia tradycyjne ćwiczenia brzucha,
- w chorobach stawów – które również ograniczają wiele tradycyjnych form treningu,
- przy braku czasu – bo też niewiele go zajmuje,
- przy obniżonym metabolizmie – który normuje.
Elektrostymulacja mięśni brzucha, przez wzgląd na jej zalety, staje się coraz bardziej popularna. Nie ma wątpliwości, że wpływa na to fakt, iż może ona być jedyną formą aktywności, a przy stosowaniu odpowiedniej diety (budowa mięśni lub spalanie tłuszczu) przynosi zaskakująco dobre efekty.