Elektrostymulator mięśni – który służy do treningu?

Na rynku istnieje kilkadziesiąt sprawdzonych elektrostymulatorów mięśni. Stosowane są one głównie w fizjoterapii. Poniżej omówimy ich rodzaje, a następnie skupimy się na jednej z ich grup, służącej głównie – odchudzaniu, budowie mięśni czy wspieraniu treningu sportowców.

Elektrostymulatory mięśni – specyfikacja i zastosowanie

Elektrostymulatory mięśni należy podzielić przez wzgląd na ich podstawowe zastosowanie i rodzaj elektrostymulacji – od rodzaju elektrostymulacji pochodzą najczęściej nazwy dodatkowe oprzyrządowania.

Różnicuje się w tym względzie rodzaje:

  • elektrostymulację TENS – oddziałującą na nerwy czuciowe, stosowaną głównie przeciwbólowo (działanie objawowe),
  • elektrostymulację interferencyjną (INF) – oddziałującą na tkanki głębokie (w pewnym stopniu lecząca przyczyny bólu),
  • elektrostymulację mikroprądami (MET/MIC) – działającą na poziomie komórkowym poniżej progu pobudzenia, stosowana w leczeniu: ostrych bóli, stanów pourazowych i zapalnych, regeneracji tkanek i skracaniu czasu leczenia ran i zrostu kości,
  • elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa (EMS) – stosowana na nerwy motoryczne, usprawniająca ich funkcje, pobudzająca do wzrostu przy zanikach, rozwijająca masę mięśniową,
  • elektrostymulacja wysokonapięciowa (EWN) – głęboko pobudzająca nerwowe włókna czuciowe i ruchowe oraz mięśnie szkieletowe, stosowana w: leczeniu bóli, stymulowaniu krążenia obwodowego krwi, redukowaniu napięcia mięśniowego.

Jedynie elektrostymulator mięśni EMS ma działanie wykraczające poza medyczne ramy i służy nie tylko leczeniu, lecz również wspieraniu rozwoju mięśni i budowie pożądanej sylwetki ciała.

Elektrostymulator mięśni EMS

Elektrostymulator mięśni EMS stanowi urządzenie do elektrostymulacji mięśni odbywającej się bez większego wysiłku, a nawet z jego wykluczeniem, gdyż stosowany jest również w rehabilitacji u osób unieruchomionych. Jego specyfikacja skojarzona z zasilaniem, liczbą kanałów i parametrami stymulacji bywa różna, stąd poniżej zwrócimy uwagę na najważniejsze fakty, które mają znaczenie w wykorzystywaniu elektrostymulatora mięśni jako sprzętu do elektrostymulacji – czy też ćwiczenia z impulsacją mięśniową.

Do najważniejszych cech mających zastosowanie w treningu fizycznym, kształtowaniu masy mięśniowej i przy odchudzaniu, należą:

  • parametry elektrostymulacji mięśniowej – gdyż nie wszystkie aparaty posiadają trzy, a tyle powinien mieć sprzęt, który umożliwi pełne wykorzystanie stymulacji mięśniowej; wyróżnia się tutaj: impulsy wysokie, służące budowie masy mięśniowej, impulsy średnie, spalające tłuszcz i rzeźbiące mięśnie oraz fale niskie, które relaksują mięśnie,
  • programy stymulacji – które zazwyczaj są dedykowane i nie można ich modyfikować jednakże istnieje na rynku sprzęt do elektrostymulacji EMS, który pozwala na dowolne programowanie, a zatem dowolny wpływ na mięśnie,
  • liczba kanałów – kanał stymulacji oznacza pojedynczą część ciała, którą można stymulować, zatem im więcej kanałów, tym większe jego partie można poddawać zabiegom jednocześnie; stąd też najbardziej zaawansowany sprzęt do elektrostymulacji mięśni aktualnie ma postać kombinezonu z wieloma elektrodami, które stymulują jednocześnie całe ciało; trening siłowy oraz zrzucanie wagi w kombinezonie przynoszą najlepsze efekty.

Pozamedyczna elektrostymulacja mięśni znajduje zastosowanie tylko dzięki sprzętowi do elektrostymulacji EMS. W wielu wypadkach ceny aparatury nie są wygórowane i można samemu przeprowadzać zabiegi.

Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu