Ćwiczenie odchudzające w rehabilitacji i chorobach stawów

Zarówno w chorobie, jak i okresie rehabilitacji, gdy ważne jest dostarczanie organizmowi wielu składników mineralnych, które warunkują powrót do zdrowia, pojawia się również ryzyko wzrostu masy ciała, a szczególnie tkanki tłuszczowej, co ma bezpośredni związek z wymuszonym przez stan fizyczny brakiem ruchu. Świadomość tego faktu związana jest z podejmowaniem aktywności fizycznej, która jest wówczas dopuszczalna ale też ma służyć powrotowi do zdrowia.

Szczególne problemy pojawiają się wówczas, gdy niemożliwe jest ćwiczenie w pozycji stojącej, co właściwie wyklucza większość działań zmierzających do zrzucenia zbędnej wagi. Ma to miejsce w chorobach nóg i innych skojarzonych z utrzymaniem pozycji stojącej stanach. Tutaj zwraca się uwagę na jeden z tych stanów, choroby kolan, od urazowych po patologiczne, związane z degradacją tkanki chrzęstnej i kostnej. Wówczas ćwiczenia odchudzające nie obciążające kolan są jedynym rozwiązaniem.

Ćwiczenia odchudzające nie obciążające kolan

I można w tym miejscu mówić jedynie o dwóch tego typu metodach. Jedną z nich jest ogólnie pojęta fizjoterapia i oddanie się w ręce specjalisty, jest to jednak związane zazwyczaj z początkową fazą leczenia i dochodzenia do zdrowia. Drugą metodą nie wymagającą postawy w pionie, a także niezbyt forsującą, jest elektrostymulacja mięśni, w skrócie zwana metodą EMS. Stosowana jest ona również w rehabilitacji, w dodatku od lat, zatem jest sprawdzona. To na co warto zwrócić uwagę to fakt, iż:

  • dowiedziono w medycynie jej skuteczności we wzroście mięśniowym w stanach, w których chociażby na skutek bezruchu (np. pozostawania w gipsie) mięśnie zanikają,
  • dowiedziono, iż stosowanie EMS przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, jednocześnie rozwijając mięśnie,
  • istnieją doniesienia, iż metoda ta zwiększa szybkość powrotu do zdrowia, a zależnie od regulowanego natężenia impulsów ma szerokie zastosowanie, m.in.: polepsza krążenie krwi w
  • tkankach, saturację, rozbudowuje mięśnie, przyśpiesza oczyszczanie mięśni z produktów metabolizmu i inne.

Ćwiczenia odchudzające nie obciążające kolan z zastosowaniem EMS, to tylko jeden z wielu efektów, jakie się dzięki tej metodzie zyskuje w stanach chorobowych. Być może należy rozważyć ich wypróbowanie niemal w każdym stanie, w którym nie ma przeciwwskazań względem impulsacji elektrycznej.

Ćwiczenia odchudzające nie obciążające kolan z zastosowaniem EMS

Natomiast zwracając uwagę na samo EMS w kontekście ćwiczeń odchudzających i nie obciążających kolan, należy wskazać, iż:

  • można je wykonywać w pozycji leżącej i nie będzie to wpływało na ogólną efektywność ćwiczeń,
  • ćwiczenia EMS utrzymują i/lub zwiększają zakres ruchu stawów, co może mieć szczególne znaczenie po urazach kolan,
  • natężenie impulsów elektrycznych ustawione na rzeźbienie mięśni, a tym samym spalanie tkanki tłuszczowej, przyniesie również wzrost siły i wydolności całego organizmu,
  • wystarczą zaledwie dwa treningi w tygodniu, by spadek wagi był po kilku tygodniach wyraźnie odczuwalny,
  • maksymalne spalanie kilokalorii osiągane podczas jednej półgodzinnej sesji wynieść może aż 1200 (kcal).

Ćwiczenia odchudzające nie obciążające kolan właściwie byłyby niemożliwe bez zastosowania elektrostymulacji mięśni. Wobec powyżej przedstawionych faktów wydaje się też, że EMS przyczynia się do wzrostu ogólnej sprawności fizycznej i przyśpiesza ogólny powrót do zdrowia, dlatego powinno być brane pod uwagę w zdecydowanie większej ilości stanów, w których redukcja tkanki tłuszczowej i wzrost masy mięśniowej ma niebagatelne znaczenie.

Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu