przycisk umów wizytę Panaceum

Suplementy diety a badania krwi

W ostatnich czasach krew pobierana jest nie tylko w chorobie, po wizycie u lekarza. Coraz częściej korzystamy z punktów pobrań i badamy krew bez skierowania, by zdiagnozować swój stan zdrowia. Jest to skojarzone z wysoką świadomością dotyczącą profilaktyki chorób i zapobiegania im. Warto więc wiedzieć czemu służy badanie krwi, lecz tak ogólnie, gdyż w wielu innych artykułach szczegółowo tłumaczyliśmy jego cel i analizę poszczególnych składników. Tutaj przyjrzymy się badaniom krwi z dystansu.

Badania krwi w Warszawie przeprowadzane są również przez ośrodki sportowe i fitnessu, jak Centrum Panaceum, gdzie bada się krew nie tyle profilaktycznie, co monitoruje się jej stan w celu zbadania wpływu znacznego wysiłku fizycznego na ogólną wydolność ciała. Jest to skojarzone również z pobieraniem różnego rodzaju suplementów diety, co może w różny sposób wpływać na organizm, a tym samym badania co jakiś czas są wskazane – a przede wszystkim po zastosowaniu nowego preparatu. I temu również poświęcimy uwagę, gdyż uznać należy temat za ważny.

Podstawowy cel badań krwi

Ogólnie rzecz ujmując, badania krwi ukierunkowane są na trzy obszary: morfologię, rozmaz i biochemię.

W przypadku morfologii badany jest skład i budowa krwi, a dokładnie:

  • budowa i funkcje czerwonych i białych krwinek – odpowiedzialne za przenoszenie tlenu i ochronę organizmu,
  • budowa i funkcje płytek krwi – odpowiedzialne za krzepnięcie krwi,
  • hematokryt – wskazuje na zagęszczenie krwi.

Zmiany w zakresie morfologii krwi ukazują m. in. stany zapalne oraz niedobory pokarmowe: witaminowe, żelaza, kwasu foliowego, błonnika i innych. Ma to szczególne znaczenie przy uprawianiu sportu.

Biochemia krwi służy analizie osocza. Zyskuje się w nim następujące dane:

  • poziom: mocznika, glukozy, kreatyniny, białek i kwasu moczowego,
  • poziom elektrolitów: chloru, potasu i sodu,
  • cholesterol, bilirubinę, trójglicerydy i wiele innych substancji chemicznych.

Jak ważne są powyższe badania u sportowców i wyczynowców nikogo nie trzeba przekonywać – chociażby w przypadku kreatyniny, która jest ściśle związana z kreatyną będąca podstawowym składnikiem wielu suplementów diety. Poziom cukru we krwi, cholesterolu, kwasu moczowego będącego produktem rozkładanym w mięśniach etc., to wszystko ma niebagatelne znaczenie w trakcie ćwiczeń i jednocześnie ulegać może dużym zmianom, a także wskazywać może na konieczność zmiany diety.

Rozmaz krwi natomiast jest analizą poszerzoną białych krwinek, a dokładnie granulocytów. Ich nieprawidłowe wyniki, niezgodne z normą, wskazują na: stany zapalne (w tym przetrenowanie), osłabienia, zakażenia, alergie i wiele innych, w tym poważnych chorób.

Skutki uboczne suplementów

Skutki uboczne stosowania suplementów oczywiście odczujemy, lecz badanie krwi wykryje je jednoznacznie już zanim pojawią się pierwsze objawy. Zmiany mogą się pojawić szczególnie w biochemii krwi. Natomiast do najistotniejszych zmian w organizmie, które bywają skojarzone z suplementacją, należą:

  • zmiany alergiczne (dotyczą białek),
  • zmiany w zakresie ciśnienia krwi (szczególnie podwyższenie ciśnienia krwi) – dotyczy to głównie produktów przedtreningowych,
  • oraz zmiany kreatyny (przy stosowaniu dużych dawek) – istnieje zagrożenia uszkodzenia nerek.

Strona marketingowa wielu suplementów idealnie wpasowuje się w potrzeby osób ćwiczących jednak należy mieć na uwadze, że są to środki, które również można przedawkować. W przypadku zażywania dużej ilości suplementów diety badania krwi stają się wręcz nieodzowne, a wszelkie zmiany w jej składzie skojarzone z pobieraniem suplementów powinny skłaniać do ich odstawienia.

W przypadku przywiązywania dużej wagi do ćwiczeń i rozbudowy masy mięśniowej zawsze lepiej zdać się na doświadczonego trenera, niż wiedzę z ulotek. Każdy z nich doskonale zdaje sobie sprawę, że suplementacja i tak nie ma większego sensu bez odpowiedniej diety, która we wszelkiego rodzaju ćwiczeniach jest podstawą.

W przypadku wątpliwości zawsze warto skorzystać z rady dobrego trenera, a w Warszawie polecamy nasze Centrum Panaceum, gdzie ponadto można zrobić badania krwi przed i po odstawieniu suplementów, co pozwoli ocenić ich wpływ na wyniki i podjąć właściwą decyzję dotyczącą ich wyboru.

Morfologia Warszawa prywatnie? – udaj się do Centrum Panaceum przy ul. ul. Siennej 86/129.

4/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu