przycisk umów wizytę Panaceum

Badania laboratoryjne prywatnie – próby wątrobowe

Regularne kontrolowanie pracy poszczególnych partii organizmu jest podstawą profilaktyki zdrowia, która zapobiega powstawaniu wielu przewlekłych chorób. Dzięki wczesnemu wykryciu nieprawidłowości można zahamować dalszy rozwój niekorzystnych dla organizmu zmian. Stąd, do badań laboratoryjnych prywatnie lub na polecenie lekarza, zaleca się przystępować okresowo. Próby wątrobowe warto wykonywać corocznie, nawet jeśli  żadne dolegliwości związane z obszarami tego narządu nie są odczuwane. Poddanie się testom jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy zaobserwowano takie objawy jak m.in.: wzdęcia, brak apetytu, utrata masy ciała, nudności, wymioty, biegunki, pożółkłe białka gałek ocznych, krwawienie z dziąseł i nosa, bóle w okolicach żeber bądź klatki piersiowej.

Wątrobowe badania laboratoryjne prywatnie – specyfika

W tym przypadku badania laboratoryjne polegają na przeprowadzeniu biochemicznej analizy krwi w celu ustalenia parametrów enzymów i substancji w komórkach wątrobowych, takich jak:

  • aminotransferaza asparaginianowa (AST);
  • aminotransferaza alaninowa (ALT);
  • fosfataza zasadowa;
  • GGTP;
  • bilirubina całkowita;
  • albuminy;
  • HBS antygen;
  • LDH;
  • HCV przeciwciała.

Istnieje możliwość diagnostyki zarówno w kierunku pojedynczego składnika, jak i całego pakietu. Czas oczekiwania na wyniki wynosi co najmniej jeden dzień. W Warszawie badania laboratoryjne prywatnie znajdują się w ofercie Centrum Zdrowia „Panaceum”.

Wątrobowe badania laboratoryjne prywatnie – interpretacja wyników

Nawet jeśli przeprowadzono badania laboratoryjne prywatnie, otrzymane wartości należy skonsultować z lekarzem, który przedstawi ich kompletną interpretację, a w razie potrzeby zaproponuje stosowne działania kuracyjne. Jednakowoż, wykraczający ponad przyjętą normę, stan określonych parametrów może sygnalizować konkretne schorzenia.

PODWYŻSZONE/ZANIŻONE PRÓBY WĄTROBOWE

Rodzaj parametruMożliwe jednostki chorobowe
fosfataza zasadowanowotwór wątroby lub kości; zapalenie dróg żółciowych, niewydolność serca lub nerek; mononukleoza zakaźna; gruźlica wątroby
ASTzapalenie wątroby; marskość wątroby; żółtaczka
ALTostre zapalenie wątroby; mononukleoza; choroba tarczycy; żółtaczka mechaniczna; choroba Wilsona; stłuszczenie wątroby
bilirubina całkowitanowotwór wątroby; zespół Gilberta; żółtaczka
GGTPstłuszczenie wątroby; przewlekłe zapalenie trzustki; alkoholowe uszkodzenie wątroby
LDHanemia; choroba dróg żółciowych; zapalenie wątroby; zapalenie mięśnia sercowego
albuminyodwodnienie; choroba Leśniewskiego-Crohna; wrzodziejące zapalenie jelita grubego
HBS antygenzapalenie wątroby typu B
HCVzapalenie wątroby typu C

Wątrobowe badania laboratoryjne prywatnie – jak się przygotować?

Wątrobowe badania laboratoryjne – prywatnie lub na NFZ odbywają się zazwyczaj w godzinach porannych z uwagi na konieczność pozostania na czczo. Do czasu pobrania krwi należy nie jeść, ani nie pić innych napojów niż woda. Odradza się  spożywania tłustych potraw, słodyczy, kawy oraz alkoholu na kilka dni przed badaniem.

5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu