przycisk umów wizytę Panaceum

Zespół jelita nadwrażliwego – czym jest i jak go leczyć

Częste bóle brzucha, wzdęcia, naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia mogą świadczyć o tym, że odczuwamy dolegliwości związane z zespołem nadwrażliwego jelita. Choć wielu z nas się na nie uskarża, często – w obawie przed wizytą u lekarza – na własną rękę próbujemy je zneutralizować. To niewłaściwe rozwiązanie, ponieważ jedynie specjalistyczne badania krwi dające możliwość ustalenia przyczyn, umożliwiają skuteczną walkę z chorobą.

Przyczyny i objawy zespołu jelita nadwrażliwego

Zespół jelita drażliwego pojawić się może, kiedy w organizmie zachodzą procesy, które dotąd nie są całkowite znane. Wciąż prowadzi się wnikliwe badania, by je określić. Przypuszcza się, że podstawowymi czynnikami zaburzającymi prawidłowe funkcjonowanie jelit są:

 • zaburzenia motoryki jelit,
 • infekcje przewodu pokarmowego,
 • nadwrażliwość trzewna,
 • przyczyny psychosomatyczne (np. stres, stany depresyjne i lękowe, napięcie emocjonalne),
 • oraz zaburzenia jelitowego układu nerwowego.

Objawami, charakterystycznymi dla zespołu nadwrażliwego jelita, są dolegliwości związane głównie z układem pokarmowym i funkcjami wydalniczymi naszego organizmu. Do najczęstszych zalicza się:

 • ból brzucha i dyskomfort w jamie brzusznej (nasilający się po posiłku, malejący po wypróżnieniu),
 • wzdęcia (uczucie bólu i brzucha wypełnionego przez gazy jelitowe),
 • biegunki (występujące co najmniej 3 razy na dobę) lub zatwardzenia (oddawanie stolca rzadziej niż 3 razy w tygodniu), o których piszemy w innym artykule na naszym blogu,
 • objawy pozajelitowe (np.: bóle głowy i pleców, senność, nieprzyjemny zapach z ust, częste oddawanie moczu),
 • poczucie niepełnego wypróżnienia (dyskomfort natury psychicznej, wynikający z przekonania, że pomimo oddania stolca nasze jelita nadal są wypełnione).

Ważnymi cechami charakterystycznymi dla zespołu jelita nadwrażliwego, które umożliwiają łatwiejsze odróżnienie go od innych schorzeń, są objawy ustępujące podczas snu i brak krwi w stolcu. Nie są to typowe właściwości zaburzeń związanych z układem pokarmowym, dlatego pozwalają sądzić, że mamy do czynienia właśnie z tym zespołem.

Znaczenie badań krwi w ustalaniu przyczyn zespołu jelita nadwrażliwego

Aby skutecznie walczyć z objawami zespołu charakteryzującego się nadwrażliwością jelit, należy przede wszystkim poznać przyczyny choroby. Tylko wtedy możemy rozpocząć efektywną dietę i suplementację, które pomogą przywrócić równowagę naszemu organizmowi. Niedoścignionymi wśród sposobów rzetelnego i sprawdzonego ustalania przyczyn zaburzeń funkcjonowania jelit są mikroskopowe badania krwi, które można przeprowadzić w warszawskim Panaceum.

Nowoczesne instytucje zdrowotne (zajmujące się leczeniem i profilaktyką) wyposażone są w specjalistyczny sprzęt medyczny, który umożliwia dokonanie badań krwi w sposób:

 • szybki (bez długiego oczekiwania na zabieg),
 • bezbolesny,
 • bardzo szczegółowy
 • i gwarantujący wiarygodne ustalenie przyczyn dolegliwości.

Dzięki temu skutecznie możemy przeciwdziałać nieprzyjemnym objawom chorobowym, które bez wątpienia zmniejszają komfort życia, a przy tym są niebezpieczne. Ich bagatelizowanie prowadzi często do poważnych schorzeń, które wymagają zwykle długiego, kosztownego i męczącego leczenia.

Zespół jelita nadwrażliwego należy do wyjątkowo uciążliwych chorób, które destrukcyjnie wpływają na fizjologię i psychikę naszego organizmu. Dlatego też tak istotne jest precyzyjne ustalenie przyczyn tych problemów i podjęcie dalszych działań dla złagodzenia objawów i przywrócenia równowagi układu pokarmowego.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu