przycisk umów wizytę Panaceum

Badanie na nietolerancję pokarmową — rodzaje, dlaczego warto i co wykrywa badanie?

Zastanawiasz się nad wykonaniem badań na nietolerancję pokarmową, ale nie jesteś do końca przekonany? Zobacz, dlaczego warto wykonać badanie na nietolerancję pokarmową! Sprawdź, jakie są jego rodzaje i co wykrywa takie badanie!

Jakie są rodzaje badań na nietolerancję pokarmową?

Standardowym badaniem jest oznaczenie stężenia przeciwciał IgG, które są odpowiedzialne za nieprzyjemne dolegliwości pojawiające się po spożyciu określonych posiłków. Przeciwciała te powstają na skutek nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Zależnie od doświadczanych przez Ciebie dolegliwości możesz zdecydować się na badanie ogólne przeciwciał IgG lub badanie przeciwciał IgG4.

Zdarzają się przypadki nadwrażliwości pokarmowej wynikające z nieprawidłowości w naszym DNA. Jeśli podejrzewana jest u Ciebie nietolerancja pokarmowa, testy genetyczne pozwolą wykryć, czy posiadasz mutacje genu odpowiedzialną za taki stan rzeczy. Przykładem takiej nadwrażliwości jest celiakia, czyli choroba charakteryzująca się nadwrażliwością na gluten. Badanie na nietolerancję pokarmową może być przeprowadzone także za pomocą takich metod jak, m.in.: wodorowy test oddechowy czy pomiar stężenia glukozy po obciążeniu laktozą.

Dlaczego warto wykonać badanie na nietolerancję pokarmową?

Testy na nietolerancje pokarmowe są narzędziami diagnostycznymi, które mogą być przydatne dla osób, doświadczających pogorszenia samopoczucia po spożyciu określonych posiłków. Objawy takie jak bóle brzucha, wzdęcia, czy inne dolegliwości jelitowe, mogą sugerować, że mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową. Oczywiście należy także wykluczyć poważne choroby takie jak np. nieswoiste zapalenie jelit.

Oprócz nietolerancji pokarmowej może wystąpić także inny rodzaj nadwrażliwości pokarmowej, czyli alergia, której objawy zazwyczaj występują w krótkim czasie po kontakcie z alergenem.

Co wykazuje badanie na nietolerancję pokarmową?

Pobrane próbki krwi są wysyłane do laboratorium, gdzie oznacza się ilość przeciwciał IgG. Wyniki badania na nietolerancje wykażą pokarmy, które nie są tolerowane przez Twój organizm i powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niekiedy mogą występować również inne objawy nietolerancji pokarmowej, takie jak: bóle głowy, katar, kaszel, a nawet pogorszenie stanu psychicznego.

Nietolerancja pokarmowa — rodzaje testów i cena

W placówkach medycznych możesz wykonać różne rodzaje badań na nietolerancję pokarmową, najbardziej powszechne są badania z krwi. Wyróżnia się badania:

  • podstawowe — w których sprawdza się obecność przeciwciał wytwarzanych w kontakcie z białkami produktów najczęściej powodujących występowanie nietolerancji pokarmowych;
  • rozszerzone — których zakres jest rozszerzony o produkty spożywcze, które prawdopodobnie Ci nie służą.

Pamiętaj, że tego typu badania to inwestycja długoterminowa. Sprawdź cenę badań na nietolerancję pokarmową w naszym Centrum Zdrowia Panaceum i umówi się na wizytę online!


*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Badania na nietolerancję pokarmową w Warszawie

Testy na nietolerancję pokarmową w Warszawie wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie w Centrum Zdrowia Panaceum!

Sprawdź ofertę

5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu