przycisk umów wizytę Panaceum

Łuszczyca – co to za choroba?

Łuszczyca to jedna z najczęstszych, przewlekłych chorób skóry, która dotyka ok. 3% populacji. Powstaje na skutek niewłaściwego rozwoju naskórka. Komórki naskórka namnażają się bardzo szybko, a przez to źle dojrzewają i rogowacieją, szczególnie na niektórych obszarach skóry: łokciach, pośladkach, kolanach oraz uszach, szyi i brzuchu.

Powstają zaczerwienione zmiany skórne najczęściej pokryte łuskami w kolorze perłowym. Miejsca te są wrażliwe nawet na dotyk, który może nawet wywoływać krwawienia. Łuszczyca nie jest zakaźna, lecz osobie chorej potrafi bardzo utrudniać życie, gdyż występować może na całym ciele łącznie z owłosioną skórą głowy. Pielęgnacja takiej skóry zajmuje wiele czasu i wymaga specjalnych maści i środków myjących.

Przyczyny łuszczycy

Przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca poznane, ale jest ona chorobą autoimmunologiczną. Wpływ na jej powstawanie mają między innymi:

 • niedobór cAMP – możliwą przyczyną choroby jest niedobór w organizmie ważnego przekaźnika chemicznego – cAMP, czyli cyklicznego aMdenozyno-3’,5’-monofosforanu. Pełni on bardzo ważną rolę w procesach biochemicznych. Jego niedobór powstaje na skutek złej diety lub nieprawidłowości w przyswajaniu białka. Prowadzi to do nadprodukcji komórek naskórka, które nie są prawidłowo odżywiane, przez co obumierają, tworząc na ciele charakterystyczną twardą łuskę. Po jej zdrapaniu pojawiają się krople krwi;
 • autoagresja wobec własnych tkanek – organizm zaczyna zwalczać własne tkanki, niszcząc je;
 • czynniki genetyczne – jeśli dwoje rodziców choruje na łuszczycę to prawdopodobieństwo ujawnienia się choroby u dziecka wynosi 50%, jeśli zaś chory jest tylko jeden rodzic prawdopodobieństwo choroby dziecka jest dużo niższe i wynosi 16%;
 • czynniki immunologiczne – łuszczyca wywołana jest nieprawidłowościami w funkcjonowaniu limfocytów T. To one pomagają w ochronie ciała przed chorobami i infekcjami. Choroba ta powoduje, że limfocyty te stają się bardzo aktywne i powodują powstawanie zapalenia i zbyt szybkiego cyklu komórkowego;
 • zaburzenia hormonalne;
 • cukrzyca typu II, dna moczanowa;
 • czynnikami zapalnymi dla łuszczycy mogą być także niektóre leki: obniżające ciśnienie, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, a także kosmetyki, chemikalia i detergenty. Podejrzana jest też wysokotłuszczowa dieta oraz alergie i nietolerancje pokarmowe.

Diagnostyka łuszczycy

Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u kogoś z Twojej rodziny niepokojące zmiany skórne i podejrzewasz, że jest to łuszczyca, skontaktuj się z lekarzem dermatologiem. W początkowym stadium łuszczyca może być mylona z trądzikiem lub atopowym zapaleniem skóry, gdyż towarzyszą im podobne objawy: zaczerwienienie i świąd. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia i szybka diagnoza. Jednym ze sposobów diagnozowania jest wywiad lekarski i badanie histopatologiczne próbki skóry ze zmienionego chorobowo miejsca, a także pomiar wartości OB krwi pacjenta.

Badanie żywej kropli krwi w wykrywaniu przyczyn łuszczycy

Wykonywane w naszym Centrum mikroskopowe badanie żywej kropli krwi jest szybkim i bezbolesnym badaniem, określającym przyczynę Twoich dolegliwości. W 45 min. dowiesz się, co może powodować u Ciebie objawy łuszczycy i natychmiast będziesz mógł rozpocząć terapię. Naszym zdaniem w leczeniu łuszczycy bardzo ważne jest wyciszenie nadmiernie aktywnego układu immunologicznego – robimy to za pomocą odpowiedniej diety. Może się okazać, że za łuszczycę odpowiada jakiś czynnik drażniący, który spożywamy w codziennej diecie – możemy się tego dowiedzieć dzięki jednemu z testów na nietolerancje pokarmowe.

Choć w łuszczycy najważniejsze jest działanie od wewnątrz, ważne są także:

 • odpowiednia pielęgnacja skóry – używanie odpowiednich kosmetyków do mycia i nawilżania skóry – unikaj sztucznie barwionych i aromatyzowanych preparatów,
 • unikanie kontaktu z chemikaliami i detergentami,
 • dbanie o swój tryb życia: znajdź czas na odpoczynek i sen, nie lekceważ infekcji,
 • zamiast ciepłych kąpieli bierz chłodny prysznic, nie usuwaj i nie drap złuszczonego naskórka,
 • noś luźne i miękkie, bawełniane ubrania,
 • rozsądnie korzystaj ze słońca,
 • nie wyziębiaj i nie przegrzewaj ciała,
 • nie stosuj perfum na skórę,
 • płucz włosy i skórę głowy w naparze z rozmarynu i szałwii,
 • ogranicz spożycie alkoholu i nikotyny.

A przede wszystkim zmień swoją dietę! My Ci w tym pomożemy!

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu