przycisk umów wizytę Panaceum

Objawy pasożytów w układzie pokarmowym

Wbrew pozorom, choroby wywołane wtargnięciem pasożytów nie stanowią wyłącznie problemu krajów najbiedniejszych. Objawy pasożytów, takie jak bóle głowy, bezsenność czy lekkie stany podgorączkowe często są z kolei mylnie diagnozowane i leczone objawowo. Tymczasem badania na obecność pasożytów w kale można wykonać nawet bez wychodzenia z domu.

Przyczyny występowania pasożytów w przewodzie pokarmowym

Do zarażenia pasożytniczego dochodzi na skutek niezachowywania wystarczającej higieny. Niemycie rąk oraz warzyw i owoców może skutkować zarażeniem glistą ludzką czy owsikiem. Podobnie spożywanie surowych ryb (np. sushi) czy mięs (np. tatar) częstokroć miewa niepożądane efekty w postaci wtargnięcia do układu pokarmowego tasiemca.

Gros przypadków zarażeń pasożytniczych pochodzi też bezpośrednio z gleby lub wody i nad nimi jesteśmy w stanie zapanować w znacznie mniejszym stopniu. Dla zminimalizowania możliwych efektów bytności pasożytów w otaczającym nas środowisku kluczowe jest oczywiście dotrzymywanie podstawowych zasad higieny.

Objawy pasożytów układu pokarmowego będą się różniły w zależności od ich typów, wyróżniamy bowiem grupę robaków, dzielącą się na płazińce i obleńce, oraz grupę pierwotniaków, gdzie kluczową dla naszego artykułu rolę odegrają wiciowce.

Objawy pasożytów: robaki płaskie

Do tytułowej podgrupy zaliczają się wszelkie odmiany tasiemca, a więc tasiemce uzbrojone (osiągające długość do 4 m), nieuzbrojone (o długości maksymalnej 10 m), bruzdogłowce szerokie (w skrajnych przypadkach nawet do 20 m długości), karłowate (do 8 cm) i bąblowcowe (do 6 mm). Najbardziej typowe objawy pasożytów z kategorii płazińców to:

 • bezsenność,
 • osłabienie,
 • zaostrzony apetyt lub jego zupełny brak,
 • problemy gastryczne,
 • nadpobudliwość,
 • problemy skórne.

Objawy pasożytów: robaki obłe

Do zarażeń obleńcami dochodzi najczęściej na skutek wtargnięć owsików (długość do 1 cm), glisty ludzkiej (nawet do 40 cm), węgorka jelitowego (do 2,5 mm) i włosogłówki (do 5 cm).

Objawy pasożytów z podgrupy obleńców będą więc cechowały nieznaczne różnice:

 • owsiki – zaczerwienienia i świąd okolic odbytnicy, nadpobudliwość, problemy trawienne, migreny, osłabienie,
 • glista ludzka – zapalenie oskrzeli oraz odoskrzelowe zapalenie płuc na etapie migracji pasożyta do jelit; w dalszej kolejności problemy gastryczne, drażliwość, bóle głowy, kłopoty z zasypianiem,
 • węgorek jelitowy – w pierwszej fazie występuje podrażnienie skóry w miejscu wniknięcia pasożyta, następnie pojawiają się objawy zapalenia w obrębie układu oddechowego, a po zagnieżdżeniu się węgorka w jelitach symptomy są już klasyczne: bezsenność, migreny, nudności, wymioty, gwałtowny spadek masy ciała,
 • włosogłówka – choć w wielu przypadkach włosogłówczycy nie rejestruje się typowych objawów pasożytniczych, mogą też występować: krwawe stolce o charakterze biegunkowym, utrata wagi, bolesność w okolicach brzucha, alergie skórne, utrata sił witalnych, nerwowość, bezsenność, bóle głowy.

Długotrwałe bytowanie wszystkich w/w pasożytów w organizmie nosiciela może również prowadzić do anemii i poważnych powikłań.

Objawy pasożytów: pierwotniaki

Najszerzej znanym i najbardziej rozpowszechnionym pasożytem-pierwotniakiem żerującym w ludzkim układzie pokarmowym jest należąca do grupy wiciowców lamblia intenstinalis (in. giardia intenstinalis lub ogoniastek jelitowy). Można ją dostrzec jedynie pod mikroskopem, gdyż jej długość nie przekracza 12μm.

Objawy pasożytowania lamblii oscylują wokół dolegliwości brzusznych:

 • biegunki,
 • stany zapalne trzustki oraz przewodów żółciowych,
 • żółtaczka,
 • zaburzenia procesu trawienia.

W niektórych przypadkach lamblioza przebiega jednak bezobjawowo.

W razie podejrzenia zarażenia pasożytami układu pokarmowego, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań z kału. Na terenie Warszawy i okolic można je wykonać w niezwykle wygodny sposób, przekazując próbkę kurierowi, a już po 15 dniach roboczych odebrać wynik drogą elektroniczną. Właśnie takie standardy obowiązują w naszym Warszawskim Centrum Promocji Zdrowia Panaceum, gdzie zajmujemy się również leczeniem chorób o podłożu pasożytniczym, m.in. przy zastosowaniu ozonoterapii.

Zachęcamy do kontaktu oraz do regularnego odwiedzania naszego bloga. Już wkrótce przyjrzymy się na jego łamach badaniom mykologicznym, które stanowią pierwszy krok na drodze do wyleczenia grzybicy.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu