przycisk umów wizytę Panaceum

Pasożyty – objawy i leczenie

Stanie się nosicielem pasożyta jest niezwykle proste. Wystarczy raz czy dwa zapomnieć o umyciu rąk bądź zjeść niedogotowane mięso. Wywoływane przez różnorakie pasożyty objawy są bardzo podobne, więc z reguły nie sposób określić samemu, z jakim konkretnie robakiem mamy do czynienia. Na wstępie należy zatem wykonać laboratoryjne badania kału.

Wróg w skali mikro i makro

Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, pasożyty potrafią osiągać najróżniejsze wielkości. Przykładowy bruzdogłowiec szeroki, należący do gromady tasiemców może liczyć nawet 20 m długości, podczas gdy ogoniastek jelitowy, zwany popularnie lamblią, cechuje się długością nieprzekraczającą 12μm.

Wtargnięcie pasożyta do organizmu potencjalnego żywiciela może nastąpić na skutek:

 • spożywania pokarmów zawierających jajeczka pasożyta,
 • kontaktu z chorym zwierzęciem lub człowiekiem,
 • obcowania z przedmiotami codziennego użytku, na których nagromadził się materiał pasożytniczy,
 • mycia rąk w zanieczyszczonej wodzie,
 • przemieszczania się po terenach o skażonej glebie.

Do nabawienia się choroby układu pokarmowego może zatem dojść w niezwykle prosty sposób. Nawet drobne uchybienia w dotrzymywaniu zasad higieny mogą doprowadzić do rozwoju w naszym organizmie całej kolonii pasożytniczej, której nie wyeliminujemy inaczej niż poprzez zastosowanie przykładowych farmaceutyków.

Z naturalnych względów, szczególnie narażone na kontakt z pasożytami są dzieci. Jednocześnie przebieg lambliozy czy toksokarozy bywa u nich bardzo ciężki, nierzadko obfitujący w powikłania. Dlatego w przypadku podejrzenia zarażenia pasożytami, objawy nawet w niewielkim stopniu odpowiadające standardowej definicji powinny być niezwłocznie poddawane diagnozie lekarskiej.

Uwagę należy zwracać przede wszystkim na:

 • bóle głowy,
 • stany osłabienia,
 • wymioty,
 • nudności,
 • biegunki,
 • wykwity skórne (wysypki, zaczerwienienia, złuszczenia),
 • problemy z zasypianiem,
 • stany podgorączkowe.

Pasożyty – objawy a możliwe metody leczenia

Pierwszym etapem zdiagnozowania, jakie podłoże mają wywołane przez pasożyty objawy jest przeprowadzenie badań parazytologicznych. Aby je wykonać, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w pojemnik na kał. Próbki pobieramy z kilku miejsc, zapełniając pojemnik w trzech czwartych objętości. Tak przygotowany kał przekazujemy następnie do laboratorium.

Możliwe metody leczenia w razie potwierdzenia się diagnozy względem obecności pasożytów w układzie pokarmowym są trojakie. Z jednej strony będziemy mieć zatem do czynienia z tradycyjnymi farmaceutykami chemicznymi (tu np.: Paromamycin, Pyrantelem, Mepacrine), z drugiej natomiast z naturalnymi produktami leczniczymi (m.in. Pro Selenium, Paraprotex, Zenthonic).

Zwolennicy zarówno pierwszej, jak i drugiej grupy leków zwykli wytykać sobie nieskuteczność obieranych form terapii. Niemniej specjaliści medycyny naturalnej zdają się być w nieco lepszej sytuacji, dysponują bowiem dodatkowymi argumentami. Leki tradycyjne, zwłaszcza przyjmowane długoterminowo, działają wyniszczająco na barierę ochronną organizmu, co może być jednoznaczne z nawrotem choroby. Mają one również negatywny wpływ na błonę śluzową jelit.

Istnieje jeszcze trzecia metoda terapii w przypadku potwierdzenia się objawów pasożytów w wynikach badań. Ozonoterapia, bo o niej właśnie mowa, polega na wzbogaceniu krwi pobranej od pacjenta mieszanką tlenowo-ozonową, a następnie ponownym skierowaniu jej do układu krwionośnego. Ozon ma potwierdzone naukowo działanie bakterio-, wiruso-, grzybo i wreszcie pasożytobójcze.

Jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń, jak choćby cukrzyca, wirusowe zapalenie wątroby, borelioza czy marskość wątroby. Zabiegi ozonoterapii trwają ok. pół godziny i nie niosą wraz z sobą żadnych negatywnych skutków dla flory bakteryjnej organizmu oraz jego profilu immunologicznego. Cechują się natomiast wysoką efektywnością zwalczania chorób pasożytniczych.

Czasy, gdy wystąpienie objawów pasożyta w układzie pokarmowym wiązało się z poczuciem wstydu minęły bezpowrotnie. Panaceum w Warszawie gwarantuje swoim Pacjentom maksymalną dyskrecję, zapewniając możliwość wykonania badań parazytologicznych metodą zdalną. Przekazana kurierowi próbka trafia bezpośrednio do laboratorium, a po 15 dniach roboczych Pacjent otrzymuje wiadomość e-mail z załączonymi wynikami.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu