przycisk umów wizytę Panaceum

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest schorzeniem, którego nie można całkowicie wyleczyć. Z jednej strony to choroba genetyczna, z drugiej – cywilizacyjna. Pozostaje nam jedynie unikanie tych czynników, które sprzyjają jej rozwojowi i łagodzenie uciążliwych dolegliwości, a więc przede wszystkim swędzenia, będącego specyficzną reakcją na alergeny środowiskowe. Co powinniśmy wiedzieć o AZS, by skutecznie mu przeciwdziałać?

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny

Atopia jest nadmierną reakcją skóry (a także przewodu pokarmowego, układu oddechowego i oczu) na pyłki roślin, sierść zwierząt, alergeny pokarmowe i inne. Do najczęstszych objawów atopowego zapalenia skóry zalicza się jej:

  • zaczerwienienie,
  • swędzenie,
  • suchość,
  • skłonność do zakażeń bakteryjnych.

Zmiany, które pojawiają się na skórze tylko w nielicznych przypadkach obejmują całą jej powierzchnię. Zwykle dotykają jedynie twarzy, szyi, zgięć łokciowych i kolanowych. Dolegliwościom atopowym towarzyszą często katar sienny, zapalenie spojówek oraz astma oskrzelowa.

Badania krwi w walce z atopowym zapaleniem skóry

Zbadanie przyczyn atopowego zapalenia skóry bywa trudne i powinien się tym zająć specjalista. W naszym warszawskim centrum Panaceum dysponujemy profesjonalnymi narzędziami medycznymi z zakresu optyki, takimi jak najnowszej generacji mikroskopy służące do przeprowadzania niezwykle szczegółowych badań krwi z żywej kropli. Ta metoda pozwala skutecznie wykryć przyczyny zmian chorobowych widocznych na skórze.

Kiedy po przeprowadzonych badaniach krwi i skonsultowaniu ich z warszawskim lekarzem-specjalistą mamy pewność co do przyczyn atopowego zapalenie skóry, powinniśmy się stosować do kilku wskazówek, które zdecydowanie łagodzą objawy chorobowe lub pozwalają ich uniknąć.

Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • ograniczenie stosowania substancji podrażniających skórę (np. mydła, proszku do prania czy innych produktów o dużej zawartości chemikaliów), które wpływają jej barierę ochronną,
  • minimalizowanie stresu, a więc czynnika psychologicznego sprzyjającego stanom zapalnym skóry (co wynika z tego, że AZS jest chorobą psychosomatyczną, nie typowo fizjologiczną),
  • zmniejszanie czasu spędzonego w chlorowanej wodzie, która wysusza naskórek (np. poprzez branie krótkich pryszniców zamiast długich kąpieli w wannie),
  • regularne natłuszczanie ciała (np. oliwkami), o jest szczególnie istotne po kąpielach,
  • pranie ubrań i pościeli w specjalnych antyalergicznych proszkach.

Przywracanie organizmowi równowagi poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę wspomaganą bezpiecznymi suplementami pozwala złagodzić objawy choroby. Atopia jest przewlekła i nieuleczalna, natomiast stosowanie się do naszych zaleceń pozwoli odczuć ulgę w codziennych zmaganiach.

Skóra w rękach specjalistów

Atopowe zapalenie skóry może utrzymywać się przez całe życie z okresami mniej i bardziej aktywnymi, a tym samym uciążliwymi i utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Warto zatem poznać zasady działania tej choroby i mieć je na uwadze, by maksymalnie ograniczyć nieprzyjemne objawy. Odnośnie ustalenia przyczyn pomoże profesjonalne badanie krwi i konsultacja wyniku ze specjalistą. To podstawa dalszego leczenia oraz łagodzenia dolegliwości.

5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu