przycisk umów wizytę Panaceum

Znaczenie witaminy D3 dla organizmu człowieka

Witamina D3 (cholekalcyferol) zwana jest witaminą życia, odgrywa istotną rolę w procesie mineralizacji kości i zębów, pomaga zachować właściwą masę i siłę mięśni, ma zdolność łagodzenia stanów zapalnych skóry, dodatnio wpływa na odporność oraz regulację poziomu cukru we krwi.

Utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy D3 w organizmie jest niezwykle ważne, dlatego warto badać jej poziom i suplementować ją w przypadku niedoboru. Zbyt mała podaż witaminy D3 zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, a także nowotworów i schorzeń autoimmunologicznych, przyspiesza także proces starzenia się. U dzieci niedobór witaminy D3 może doprowadzić nie tylko do krzywicy, ale także do nieprawidłowego rozwoju mózgu i ryzyka chorób psychicznych w życiu dorosłym.

Witamina D3 może być syntetyzowana przez skórę ciała ze słońca, jednak polski klimat nie zapewnia nam odpowiedniej dawki światła słonecznego ani wystarczającej ekspozycji na nie, dlatego wskazana jest suplementacja witaminy D3 (szczególnie w miesiącach od września do kwietnia) oraz zadbanie o dostarczanie sobie jej w codziennej diecie. Źródłem witaminy D3 są tłuste ryby morskie, zadbajmy więc o to, by pojawiały się na naszych stołach dwa razy w tygodniu.

5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu