przycisk umów wizytę Panaceum

Ćwiczenia nieobciążające kręgosłupa

Chory kręgosłup to problem, z którym zmaga się wiele osób. Podstawową przyczyną występujących w wieku średnim problemów jest skolioza często stwierdzona w wieku młodzieńczym. Kiedy z biegiem lat kręgosłup sztywnieje u każdego człowieka, pojawiają się pierwsze dolegliwości, które mogły wcześniej nie występować. Oczywiście poza powyższą przyczyną dolegliwości kręgosłup bywa też: chory, poddawany jest urazom wynikającym m.in. z codziennego utrzymywania tej samej, niewłaściwej pozycji w pracy zawodowej, a nawet po prostu boli przez otyłość, gdyż jest zanadto obciążany.

Ostatni problem jest szczególnie sensytywny, bowiem kłopoty z kręgosłupem często prowadzą do unikania ruchu, co zwrotnie może prowadzić do przybierania na wadze, są to więc problemy ze sobą związane, a właściwie tworzące błędne koło. Stąd też ćwiczenia nieobciążające kręgosłupa odgrywają ważną rolę nie tylko w znaczeniu chronienia go przed pogłębieniem problemów, lecz także wskazane jest ćwiczenie i aktywność fizyczna gdy one występują, bo ma to wówczas charakter profilaktyczny.

Ćwiczenia nieobciążające kręgosłupa w chorobie – czego unikać?

Wśród problemów, na które należy zwrócić szczególną uwagę są schorzenia odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Te pierwsze (ale też drugie) wykluczają np. tradycyjne brzuszki, gdyż odcinek szyjny jest w trakcie ich wykonywania nadmiernie przeciążony. Ćwiczenia nieobciążające kręgosłupa lędźwiowego nie powinny natomiast obejmować wykorzystywania jakichkolwiek obciążeń, a z treningu należy wykluczyć:

  • wszelkiego typu opady tułowia, jego wznosy – bez względu na pozycję,
  • podciąganie do klatki piersiowej obciążenia – szczególnie w opadzie tułowia,
  • skręty tułowia i wszelkie ćwiczenia z nimi przebiegające.

Natomiast stosunkowo bezpieczne są ćwiczenia nieobciążające kręgosłupa lędźwiowego polegające na manipulowaniu nogami. Wykonywane w pozycji leżącej: nożyce, rowerek, wznosy poszczególnych nóg (obu naraz nie) są zalecane.

Ćwiczenia nieobciążające kręgosłupa w profilaktyce

Jeśli natomiast cierpi się na chorobę przemijającą, w której przebiegu są zalecenia nieobciążania kręgosłupa choć aktywność fizyczna nie jest przeciwwskazana lub ma ona mieć charakter wspomagający powrót do zdrowia, należy rozważyć następujące jej formy:

  • pływanie – prawie zawsze zalecane,
  • wznosy nóg w zwisie na drążku,
  • ćwiczenie górnych i dolnych partii ciała nawet na siłowni z obciążeniem, lecz bez angażowania do pracy i napięcia wrażliwych części kręgosłupa.

Ćwiczenia nieobciążające kręgosłupa w profilaktyce warto zawsze skonsultować z fizjoterapeutą.

Ćwiczenia na siłowni nieobciążające kręgosłupa

Ćwiczenia na siłowni nieobciążające kręgosłupa, jak już napisano, powinny obejmować jednocześnie albo górną, albo dolną część ciała. Sprawi to, że kręgosłup lędźwiowy będzie w trakcie ich wykonywania pasywny. Możliwe są więc zatem wszelkiego rodzaju wznosy obciążeń w pozycji siedzącej – wyciągarka, hantle itd., oraz ćwiczenie nóg – wyciskanie ciężaru do wyprostu nóg, podciąganie ze zgięciem kolan obciążonych nóg etc.

Z zasady, przy chorobach nie zagrażających wystąpieniem nagłego urazu – np. wypadnięciem dysku, istnieje pewien zakres możliwego eksperymentowania na siłowni. Jak najbardziej wskazane jest wówczas ćwiczenie mięśni brzucha, a tym samym tych, które otaczają i chronią kręgosłup, lecz z zasady przy unikaniu obciążeń – wznosy nóg i tułowia są wystarczające w leżeniu na plecach i na brzuchu.

Ćwiczenia na siłowni nieobciążające kręgosłupa, pomimo faktu ich stosowania z należytą ostrożnością, w pewnych wypadkach muszą go obciążać, jeśli istnieje konieczność wzmocnienia kręgosłupa. W takim przypadku należy przede wszystkim unikać wymienionych już ryzykownych form aktywności (obciążeń i niektórych postaw), a także wykorzystać sprzęt na siłowni, który jest względnie bezpieczny dla kręgosłupa, a jednocześnie stymuluje jego pracę, należy tu np.: orbitrek, bieżnia narciarska czy nawet wioślarz. Pamiętać jednak należy o nieprzeciążaniu pleców i skupiać się w największym stopniu na ćwiczeniach cardio, które angażują pracę kręgosłupa, lecz nie są na jego umięśnienie ukierunkowane.

#medycyna estetyczna warszawa centrum #lekarz medycyny estetycznej warszawa #gabinet medycyny estetycznej warszawa #zabiegi medycyny estetycznej w warszawie #klinika medycyny estetycznej w warszawie


*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Klinika Medycyny Estetycznej w Warszawie

W Panaceum poprawiamy urodę Pacjentów metodami całkowicie bezpiecznymi, ograniczającymi do minimum okres rekonwalescencji.

Sprawdź ofertę

4.7/5 - (3 votes)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu