przycisk umów wizytę Panaceum

Badanie predyspozycji sportowych

Badanie FitSport umożliwia określenie predyspozycji sportowych, które zapisane są w genach każdego człowieka. Może je wykonać każdy, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. FitSport w szczególności zainteresuje sportowców zawodowych oraz amatorskich, osoby trenujące rekreacyjnie, trenerów, dietetyków sportowych, fizjoterapeutów, dzieci i młodzież należącą do klubów sportowych, rodziców, którzy stoją przed wyborem dyscypliny sportowej dla swojego dziecka, osoby starsze, które chcą poprawić kondycję fizyczną i spowolnić proces starzenia, a także osoby, które ze sportem nie są związane i do tej pory nie czerpały z niego przyjemności.

Badanie FitSport ułatwia ustalenie do jakiej dyscypliny sportowej dana osoba posiada predyspozycje, a co się z tym wiąże, umożliwia ułożenie planu treningowego w taki sposób, by udało się osiągnąć jak najlepsze wyniki, a proces regeneracji był szybszy i efektywny.

Rezultat analizy podpowiada również jak skomponować plan żywieniowy, który także pozytywnie wpłynie na sportowe wyniki. FitSport będzie stanowić wskazówkę dla rodziców, którzy nie wiedzą, jaka dyscyplina sportowa byłaby najbardziej odpowiednia dla ich dziecka, a także informację czy ta, którą dziecko uprawiało dotychczas jest w świetle możliwości młodego zawodnika wskazana.

Raport badania FitSport

Badanie FitSport opiera się na wiedzy i doświadczeniu specjalistów z dziedziny genetyki, lekarzy, trenerów, rehabilitantów oraz dietetyków. Raport, który jest owocem badań FitSport obejmuje cztery aspekty fizjologii człowieka. Każdy z nich odgrywa nieocenioną rolę w opracowywaniu planów treningowych uwzględniających potrzeby i możliwości organizmu.

Po pierwsze, badanie FitSport określa predyspozycje do określonego rodzaju wysiłku. Każdy człowiek wyróżnia się innym stopniem takich predyspozycji. Jest to związane z proporcją ilości włókiem mięśniowych (wolno i szybko kurczliwych). Wynik stanowi informację, czy w przypadku danego organizmu preferowana jest aktywność wytrzymałościowa czy może polegająca na ćwiczeniu intensywnym, krótszym, ale opartym na szybkości, mocy i sile mięśniowej. Dowiemy się ponadto jak zmodyfikować trening, by osiągnąć lepsze wyniki.

Po drugie, spore znaczenie odgrywa określenie zdolności lipolizy. To, jak ona przebiega zależy od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Jej tempo wyznacza szybkość spalania tkanki tłuszczowej, czy to w trakcie treningu, czy po jego zakończeniu. Zdolność lipolizy pozostaje więc w ścisłym związku z kwestią spalania tkanki tłuszczowej. Wskazówki, które uzyskujemy po badaniu FitSport umożliwiają takie kształtowanie aktywności fizycznej, by maksymalnie zwiększać redukcję tkanki tłuszczowej.

Po wtóre, genetyka określa również możliwości organizmu do pozbywania się toksyn, które gromadzą się w trakcie treningu. Określenie tak zwanych zdolności antyoksydacyjnych stanowi jeden z fundamentów planowania treningu, komponowania jadłospisu oraz wdrażania suplementacji. Usprawnienie procesu detoksykacji wpływa pozytywnie na procesy regeneracji po wysiłku, zapobiega przetrenowaniu czy przewlekłemu zmęczeniu.

Wreszcie, jednym z celów badania FitSport jest określenie poziomu indywidualnych reakcji zapalnych. Zbyt intensywna aktywność fizyczna może bowiem prowadzić do uszkodzenia mięśni. Informacje w tym zakresie są nieodzowne w ustalaniu ilości jednostek treningowych oraz harmonizowaniu ich z czasem przeznaczonym na odpoczynek.

Nie można pominąć faktu, że wynik badania FitSport będzie źródłem bezcennej wiedzy o tym, jak planować trening i na jaki rodzaj aktywności fizycznej się zdecydować w przypadku osób, które ćwiczą na własną rękę, bez opieki instruktora czy trenera. Z drugiej strony, wyniki badania będą stanowiły wartościowy punkt odniesienia dla trenerów przy tworzeniu planów treningowych dla podopiecznych. Ułatwią one zadbanie o każdy detal aktywności fizycznej, by uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Badanie genetyczne FitSport jest rekomendowane przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, której absolwentką jest między innymi Justyna Kowalczyk. Warto zauważyć, że badaniom w Laboratorium Siły i Mocy Mięśniowej uczelni jest regularnie poddawany Kamil Stoch.

Przebieg badania FitSport

Badanie FitSport jest bardzo łatwe, bezbolesne i nieinwazyjne. Poprzez potarcie wewnętrznych stron policzków pobiera się nabłonek, który poddawany jest analizie laboratoryjnej trwającej 16 dni roboczych. Badanie obejmuje dokładną analizę posiadanych wariantów genów oraz porady dotyczące dyscyplin sportowych, względem których organizm wykazuje predyspozycje. Dodatkowo pacjent może liczyć na wskazówki treningowe, by jak najlepiej wykorzystać możliwości swojego organizmu.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu