przycisk umów wizytę Panaceum

Bezpieczny trening mięśni pleców

Większość z nas uskarża się lub będzie uskarżać w nieodległej przyszłości na dolegliwości pleców. Wynika to w dużej mierze z braku odbywania regularnych treningów na mięśnie pleców oraz permanentnego utrzymywania niewłaściwej postawy. Gros przypadków to jednak również efekty wykonywania ćwiczeń na plecy w niewłaściwy sposób.

Błędy w sztuce

Mniej wprawni wielbiciele podnoszenia ciężarów borykają się najczęściej z kontuzjami odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz uszkodzeniami dysków. W początkowej fazie wiąże się to z krótkimi uderzeniami bólu, które w miarę rozwoju choroby zaczynają występować coraz częściej. Przepukliny, naciągnięte, a nawet zerwane mięśnie pleców to kolejne niekorzystne efekty niewłaściwych technik treningu z obciążeniem.

Dominuje też mylne pojęcie o konieczności wzmocnienia za wszelką cenę kontuzjowanej lub sygnalizującej objawy przemęczenia partii ciała. Obstawanie przy wyczerpujących ćwiczeniach, typu martwy ciąg czy wyciskanie sztangi sprzed głowy, nie przyczyni się bynajmniej do poprawy, lecz do pogorszenia stanu zdrowia.

Właściwym postępowaniem jest skupienie się na rozwijaniu mięśni przeciwstawnych, które odciążą mięśnie pleców i przyczynią się do zbudowania trwałej podwaliny pod trening mięśni pleców w profesjonalnym, zdrowym dla organizmu wydaniu. Mowa oczywiście o muskulaturze brzucha, stanowiącej nieodłączną część tzw. rdzenia mięśniowego.

Warto jednocześnie zaznaczyć, iż powinni o nią zadbać nie tylko sportowcy-amatorzy, ale także osoby z nadwagą. Ustawiczne narażanie kręgosłupa na dodatkowe obciążenie w postaci dużego brzucha wiąże się z utrzymywaniem niewłaściwej postawy. W dłuższym okresie czasu prowadzi to do nieodwracalnych uszkodzeń dysków.

Aby zapobiec degradacji tkanki kostnej, koniecznym jest przede wszystkim zrzucenie zbędnych kilogramów oraz regularne wykonywanie ćwiczeń na podtrzymanie formy. Doskonale posłużą one również fanom siłowni, którzy nagminnie zapominają o konieczności kompleksowego podejścia do zagadnienia tężyzny fizycznej.

Trening na mięśnie pleców a codzienność

Zmieniając nasz styl życia, możemy w dużej mierze przyczynić się do uniknięcia przyszłych problemów z dolegliwościami pleców. Szczególną wagę musimy przykładać do:

  • równomiernego rozwijania wszystkich grup mięśniowych,
  • unikania zbyt dużych obciążeń w trakcie treningów na siłowni,
  • stymulowania kontuzjowanych rejonów pleców lekkimi ćwiczeniami w postaci spacerów bądź pływania (bieganie nie jest zalecane),
  • zachowywania poprawnej postawy – również w pozycji siedzącej,
  • spania na stosunkowo sprężystym materacu w pozycji bocznej, z poduszką pomiędzy nogami (pozwala to w największym stopniu odciążyć kręgosłup i biodra),
  • robienia krótkich, ale regularnych przerw od pracy przy komputerze,
  • rzucenia palenia (substancje zawarte w nikotynie mają istotny wpływ na ścieranie się dysków).

W przypadku wystąpienia bolesnych objawów po treningu mięśni pleców, wskazane jest zażycie leków przeciwzapalnych, poparte kilkudniowym odpoczynkiem. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią lub dołączą do nich inne (np. ból nóg lub nietrzymanie moczu), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Doskonałą metodą walki z przypadłościami pleców jest terapia czaszkowo-krzyżowa, wykonywana choćby przez Warszawskie Panaceum. Pozwala ona w krótkim czasie wrócić do dawnej formy, uwalniając jednocześnie dodatkowy potencjał organizmu. Tym samym przyszły trening na mięśnie pleców może być jeszcze bardziej efektywny.

W kolejnym artykule poświęcimy uwagę treningowi pośladków, a więc najczęściej zaniedbywanej partii ciała. Zapraszamy!

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu