przycisk umów wizytę Panaceum

Jak sprawdzić swoją grupę krwi i ile to kosztuje?

Każdy z nas cechuje się określoną grupą krwi – wpływ na jej klasyfikację ma obecność antygenów oraz przeciwciał w osoczu. Medycyna wypracowała system, według którego jest w stanie określić rodzaj krwi każdego człowieka. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu wielu chorób – przydaje się w okresie ciąży, w przypadku transplantacji organów oraz jeśli jest potrzeba transfuzji krwi. Jak sprawdzić swoją grupę krwi? Jakie są jej rodzaje? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Grupy krwi – jakie są ich rodzaje?

Każdy człowiek posiada grupę krwi, która jest dziedziczona genetycznie. Istnieją dwa systemy podziału krwi: ABO oraz Rh.

Według tych systemów możemy rozróżnić grupy krwi:

  • A – obecność antygenu A na powierzchni czerwonych krwinek,
  • B – obecność antygenu B na powierzchni czerwonych krwinek,
  • AB – obecność antygenu A i B na powierzchni czerwonych krwinek,
  • 0 (zero) – brak obecności antygenu A i B na powierzchni czerwonych krwinek,
  • Rh+ – obecność antygenu Rh na powierzchni czerwonych krwinek,
  • Rh- – brak obecności antygenu Rh na powierzchni czerwonych krwinek.

Grupy krwi – jak sprawdzić swoją grupę krwi?

Grupę krwi można sprawdzić poprzez zakup badania oznaczenia grupy krwi. Takie badanie można przeprowadzić w każdym punkcie pobrań. Polega ono na klasycznym badaniu krwi z żyły znajdującej się w zgięciu łokcia. Wykwalifikowani diagnostycy poddadzą pobrany materiał testom, które określą jaką grupę krwi ma pacjent.

Nasz punkt pobrań Panaceum to idealne miejsce do szybkiego sprawdzenia grupy krwi. Mamy w swojej ofercie wykonanie wielu badań laboratoryjnych. Wyniki badań dostępne są nawet tego samego dnia i pacjenci mogą je sprawdzić w wygodny sposób, online. Wykwalifikowany personel oraz atrakcyjne ceny to kolejne zalety naszego centrum. Wizytę w Panaceum można zarezerwować przez Internet.

Grupy krwi – dlaczego warto znać swoją grupę krwi?

Znajomość grupy krwi jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, ponieważ nie możemy przewidzieć wszystkich wydarzeń zdrowotnych które będą miały miejsce w naszym życiu. Jeżeli będzie potrzeba nagłej transfuzji krwi, przeszczepu lub wystąpi inna awaryjna sytuacja, nieznajomość grupy krwi może być problemem.

W przypadku ciąży, dla jej bezpieczeństwa ważna jest wiedza o grupie krwi rodziców. Szczególnie ważna jest grupa krwi matki. Przed staraniem się o dziecko również warto wykonać diagnostykę, ze względu na potencjalne choroby, które mogą być przekazywane na potomstwo. Jeżeli przekażemy lekarzom wiedzę o naszej grupie krwi, będą mogli przeciwdziałać różnym powikłaniom w trakcie i po ciąży. Warto więc wykonać badania laboratoryjne w Warszawie.

Grupy krwi – ile kosztują badania?

Cena badania oznaczenia grupy krwi kosztuje około 50 zł w większości punktów pobrań. Nie jest to wygórowana kwota, biorąc pod uwagę, że znajomość grupy krwi jest bardzo ważna dla utrzymania naszego organizmu w dobrym stanie. W przypadku nagłej sytuacji, wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia, lekarze znając grupę krwi mają o wiele więcej możliwości szybkiego ratowania życia.

Znajomość grupy krwi przyda się także jeżeli ktoś z naszych bliskich lub przyjaciół będzie potrzebował transfuzji. W tym wypadku będziemy wiedzieli, czy możemy oddać swoją krew i pomóc innej osobie w poprawie stanu zdrowia. Członkowie rodzin zazwyczaj posiadają krew, którą mogą sobie wzajemnie przekazywać, ale nie jest to zasada.

Grupy krwi – podsumowanie

Wiesz już, że znajomość swojej grupy krwi jest bardzo istotna. Przydaje się w wielu sytuacjach życiowych, nie tylko tych tragicznych. Wiedza na temat swojego organizmu jest potrzebna w leczeniu wielu schorzeń a także w sytuacji, gdy para stara się o potomstwo. Szczególnie kobiety powinny znać swoją grupę krwi, aby uniknąć konfliktu serologicznego. Nigdy nie wiemy co przyniesie życie i w jakiej sytuacji się znajdziemy, dlatego warto zadbać o to, aby znać podstawowe cechy swojego organizmu.

Punkt pobrań krwi w Warszawie

Badania laboratoryjne krwi w Warszawie wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie w Centrum Zdrowia Panaceum!

Umów wizytę

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu