przycisk umów wizytę Panaceum

Jakie znaczenie dla funkcjonowania organizmu ma testosteron?

Testosteron to hormon kojarzony głównie z mężczyznami, ale występuje także w organizmie kobiet. Jego nieodpowiednia ilość może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem o podłożu hormonalnym. U obu płci testosteron ma wpływ na libido oraz utrzymanie dobrego nastroju. Dlaczego ten hormon jest ważny dla naszego organizmu? Jak wykonać badania laboratoryjne testosteronu? Tego dowiesz się w tym artykule.

Testosteron – co to jest?

Testosteron to bardzo ważny hormon steroidowy w organizmie człowieka. Ma ogromne znaczenie dla mężczyzn i nieco mniejsze dla kobiet. Odpowiada między innymi za prawidłowe dojrzewanie. Kobiety, które mają wysoki poziom testosteronu często mogą pochwalić się szczupłą sylwetką i zwiększonym libido.

Należy jednak sprawdzać, czy ilość hormonu w organizmie nie jest zbyt duża. Jeżeli hormonu jest zbyt dużo lub zbyt mało, może to wpłynąć na nasze zdrowie.

Objawy podwyższonego testosteronu u mężczyzn to problemy z agresją, zwiększone owłosienie ciała, wysokie libido, zwiększona masa mięśniowa. U kobiet może wystąpić dodatkowo problem z płodnością, nadmierna potliwość, trądzik i zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Skutki zbyt niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn i kobiet to zmniejszona masa mięśniowa, problemy z erekcją, niskie libido i obniżony nastrój.

Testosteron – jakie znaczenie ma dla kobiet i mężczyzn?

U panów testosteron produkowany jest w jądrach, stanowiąc kluczowy hormon płciowy podczas okresu dojrzewania. To właśnie dzięki niemu rozwijają się cechy typowe dla mężczyzn – owłosienie, głęboki głos oraz wzrost masy mięśniowej.

U kobiet testosteron produkowany jest w małej ilości w jajnikach. Ma wpływ na popęd seksualny, smukłą sylwetkę, a także odpowiada za pozytywny nastrój.

Testosteron ma ogromne znaczenie dla sportowców, ponieważ jako hormon anaboliczny pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Poza tym, zwiększa wydolność organizmu co jest niezwykle ważne we wszystkich dyscyplinach sportowych.

Testosteron – wykonanie badań

Wykonanie badań oznaczenia testosteronu jest bardzo proste. Polega na popularnym badaniu z krwi. W specjalistycznym punkcie pobrań personel pobiera od pacjenta próbkę, która następnie jest poddawana diagnostyce. Dzięki temu w krótkim czasie pacjent jest w stanie dowiedzieć się, jaki jest jego poziom hormonu – testosteronu.

Kiedy warto wykonać badania testosteronu? Zastanów się nad badaniem, jeśli:

  • często odczuwasz zmęczenie,
  • masz problemy z erekcją lub w przypadku kobiet, z cyklem miesiączkowym,
  • masz problemy z płodnością,
  • posiadasz nadmierne owłosienie,
  • masz częste wahania nastroju,
  • w ostatnim czasie utraciłeś masę ciała lub mocno się ona zwiększyła.

Powyższe objawy mogą być wskazaniem do wykonania oznaczenia testosteronu z krwi, jednak nie zawsze mogą zwiastować jego nieodpowiedni poziom. Warto skonsultować z lekarzem swoje objawy, aby zalecił on wykonanie badań dostosowanych do indywidualnych cech pacjenta.

Testosteron – gdzie warto wykonać badania?

Badania na testosteron warto wykonać w naszym renomowanym, profesjonalnym punkcie pobrań. W dzisiejszych czasach pacjenci cenią sobie swój czas, a co za tym idzie szybkość wykonania badania. Idealnym miejscem może okazać się Centrum Zdrowia Panaceum, w którym oferujemy wykonanie oznaczenia testosteronu w bardzo szybkim czasie.

Na badanie w Panaceum można zapisać się za pośrednictwem Internetu. Wyniki pacjenci otrzymują jeszcze tego samego dnia stacjonarnie lub mają możliwość odczytać je na stronie internetowej. Jest to niezwykle wygodne, a pacjenci nie muszą tracić czasu na niepotrzebne dojazdy do punktu pobrań.

Nasze Centrum Zdrowia Panaceum posiada aż 14 lat doświadczenia. Personel składa się z wykwalifikowanych specjalistów, którzy od lat zapewniają dobrą jakość usług.  Co więcej, wszystkie usługi wykonywane w Warszawie cechują się atrakcyjnymi cenami. Warto wykonać badania w naszym profesjonalnym centrum diagnostycznym, aby mieć pewność, że zostały one przeprowadzone rzetelnie i z należytą starannością.

Testy testosteronu w Warszawie

Badania laboratoryjne testosteronu w Warszawie wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie w Centrum Zdrowia Panaceum!

Umów wizytę

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu