Testosteron to hormon kojarzony głównie z mężczyznami, ale występuje także w organizmie kobiet. Jego nieodpowiednia ilość może doprowadzić do wielu problemów ze zdrowiem o podłożu hormonalnym. U obu płci testosteron ma wpływ na libido oraz utrzymanie dobrego nastroju. Dlaczego ten hormon jest ważny dla naszego organizmu? Jak wykonać badania laboratoryjne testosteronu? Tego dowiesz się w tym artykule.
Testosteron – co to jest?
Testosteron to bardzo ważny hormon steroidowy w organizmie człowieka. Ma ogromne znaczenie dla mężczyzn i nieco mniejsze dla kobiet. Odpowiada między innymi za prawidłowe dojrzewanie. Kobiety, które mają wysoki poziom testosteronu często mogą pochwalić się szczupłą sylwetką i zwiększonym libido.
Należy jednak sprawdzać, czy ilość hormonu w organizmie nie jest zbyt duża. Jeżeli hormonu jest zbyt dużo lub zbyt mało, może to wpłynąć na nasze zdrowie.
Objawy podwyższonego testosteronu u mężczyzn to problemy z agresją, zwiększone owłosienie ciała, wysokie libido, zwiększona masa mięśniowa. U kobiet może wystąpić dodatkowo problem z płodnością, nadmierna potliwość, trądzik i zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Skutki zbyt niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn i kobiet to zmniejszona masa mięśniowa, problemy z erekcją, niskie libido i obniżony nastrój.
Testosteron – jakie znaczenie ma dla kobiet i mężczyzn?
U panów testosteron produkowany jest w jądrach, stanowiąc kluczowy hormon płciowy podczas okresu dojrzewania. To właśnie dzięki niemu rozwijają się cechy typowe dla mężczyzn – owłosienie, głęboki głos oraz wzrost masy mięśniowej.
U kobiet testosteron produkowany jest w małej ilości w jajnikach. Ma wpływ na popęd seksualny, smukłą sylwetkę, a także odpowiada za pozytywny nastrój.
Testosteron ma ogromne znaczenie dla sportowców, ponieważ jako hormon anaboliczny pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Poza tym, zwiększa wydolność organizmu co jest niezwykle ważne we wszystkich dyscyplinach sportowych.
Testosteron – wykonanie badań
Wykonanie badań oznaczenia testosteronu jest bardzo proste. Polega na popularnym badaniu z krwi. W specjalistycznym punkcie pobrań personel pobiera od pacjenta próbkę, która następnie jest poddawana diagnostyce. Dzięki temu w krótkim czasie pacjent jest w stanie dowiedzieć się, jaki jest jego poziom hormonu – testosteronu.
Kiedy warto wykonać badania testosteronu? Zastanów się nad badaniem, jeśli:
- często odczuwasz zmęczenie,
- masz problemy z erekcją lub w przypadku kobiet, z cyklem miesiączkowym,
- masz problemy z płodnością,
- posiadasz nadmierne owłosienie,
- masz częste wahania nastroju,
- w ostatnim czasie utraciłeś masę ciała lub mocno się ona zwiększyła.
Powyższe objawy mogą być wskazaniem do wykonania oznaczenia testosteronu z krwi, jednak nie zawsze mogą zwiastować jego nieodpowiedni poziom. Warto skonsultować z lekarzem swoje objawy, aby zalecił on wykonanie badań dostosowanych do indywidualnych cech pacjenta.
Testosteron – gdzie warto wykonać badania?
Badania na testosteron warto wykonać w naszym renomowanym, profesjonalnym punkcie pobrań. W dzisiejszych czasach pacjenci cenią sobie swój czas, a co za tym idzie szybkość wykonania badania. Idealnym miejscem może okazać się Centrum Zdrowia Panaceum, w którym oferujemy wykonanie oznaczenia testosteronu w bardzo szybkim czasie.
Na badanie w Panaceum można zapisać się za pośrednictwem Internetu. Wyniki pacjenci otrzymują jeszcze tego samego dnia stacjonarnie lub mają możliwość odczytać je na stronie internetowej. Jest to niezwykle wygodne, a pacjenci nie muszą tracić czasu na niepotrzebne dojazdy do punktu pobrań.
Nasze Centrum Zdrowia Panaceum posiada aż 14 lat doświadczenia. Personel składa się z wykwalifikowanych specjalistów, którzy od lat zapewniają dobrą jakość usług. Co więcej, wszystkie usługi wykonywane w Warszawie cechują się atrakcyjnymi cenami. Warto wykonać badania w naszym profesjonalnym centrum diagnostycznym, aby mieć pewność, że zostały one przeprowadzone rzetelnie i z należytą starannością.
Testy testosteronu w Warszawie
|
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem. |