przycisk umów wizytę Panaceum

Morfologia w Warszawie prywatnie


Morfologia
to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych. Umożliwia dokonanie jakościowej oraz ilościowej oceny elementów morfotycznych, czyli:

  • krwinek białych (leukocytów) – chroniących organizm przed patogenami,
  • krwinek czerwonych (erytrocytów) – transportujących tlen z płuc do poszczególnych komórek,
  • płytek krwi odpowiadających za jej krzepnięcie.

Analiza może mieć charakter ogólny lub rozszerzony o rozmaz mikroskopowy, tj. dodatkowo zawierać procentową sumę takich składników jak monocyty, eozynofile, neutrofile, limfocyty i bazofile. Przeprowadzanie morfologii krwi w Warszawie prywatnie oferuje m.in. Centrum Zdrowia „Panaceum”.

Morfologia w Warszawie prywatnie – komu się zaleca?

Wykonanie morfologii w Warszawie prywatnie to koszt w granicach od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych, w zależności od miejsca pobrania. Rekomendowane jest każdemu, kto pragnie przestrzegać zasad profilaktyki zdrowia. Stan krwi warto monitorować przynajmniej raz w roku, nawet jeśli nie występują ku temu żadne konkretne przesłanki w postaci objawów fizycznych. Bowiem otrzymane wyniki świadczą o ogólnej kondycji organizmu, a więc pozwalają wykryć wiele chorób, stanów zapalnych, infekcji, zaburzeń autoimmunologicznych oraz innych nieprawidłowości ulokowanych w różnych partiach ciała.

Do najczęstszych objawów, z którymi warto zgłosić się do Centrum Zdrowia „Panaceum” w celu pobrania morfologii w Warszawie prywatnie, są m.in.:

  • nieustanne zmęczenie i senność;
  • bóle głowy;
  • bóle mięśni i stawów;
  • powolne gojenie się ran;
  • nawracające infekcje;
  • pojawianie się siniaków niezawiązanych z urazami;
  • utrata wagi.

Morfologia w Warszawie – prywatne badania w kierunku nowotworu

Cykliczne poddawanie się badaniom morfologii w Warszawie – prywatnie bądź na NFZ, choć wydaje się banalne, może uratować życie. Według ubiegłorocznych danych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii na nowotwory krwi cierpi ok. 150 tysięcy mieszkańców Polski, zatem trzykrotnie więcej niż jeszcze 30 lat temu. Stąd specjaliści zwracają uwagę, iż regularna diagnostyka morfologiczna umożliwia wczesne wykrycie oraz postawienie diagnozy, dzięki czemu szansa na zwalczenie choroby wzrasta.

We wrześniu 2020 roku głos w sprawie zabrała prof. dr hab. Ewa Lech-Marańda:

Morfologia krwi jest podstawowym badaniem, które obrazuje stan całego organizmu. To na jej podstawie możemy dowiedzieć się o rozwijających się chorobach krwi nie tylko tych nowotworowych. Morfologia pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium. W czasie kiedy morfologia była wykonywana w ramach badań u lekarza medycyny pracy (do 1996 r.), rozpoznawano na jej podstawie około 20 proc. białaczek, dziś jest to zaledwie 2 proc. Z kolei w Szwecji około 40 proc. białaczek jest rozpoznawanych na podstawie morfologii krwi. Dlatego podkreślamy, że morfologia krwi powinna być wykonywana raz w roku. (Źródło: PAP)

Morfologia w Warszawie prywatnie – jak się przygotować?

Pobranie morfologii w Warszawie prywatnie podobnie, jak w przypadku badań refundowanych odbywa się w godzinach porannych. Należy pamiętać o tym, aby pozostać do tego czasu na czczo – ostatni posiłek może mieć miejsce minimum 12 godzin wcześniej. Na trzy dni przed oddaniem krwi odradza się wysiłku fizycznego,  spożywania alkoholu oraz kawy.

5/5 - (2 votes)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu