przycisk umów wizytę Panaceum

Testy na nietolerancje pokarmowe – czy warto je wykonać?

Czy kiedykolwiek odczuwałeś nieprzyjemne objawy po spożyciu posiłku? Może to być oznaka nietolerancji pokarmowej. W niniejszym artykule przedstawimy praktyczny przewodnik, który dostarczy Ci niezbędnych informacji. Dowiesz się, jakie laboratorium w Warszawie jest polecane, aby wykonać tego typu badania, na czym polegają testy na nietolerancje pokarmowe oraz dlaczego warto je wykonać.

Badania na nietolerancje pokarmowe

Wśród współczesnego społeczeństwa coraz popularniejsze są różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Mogą one powodować złe samopoczucie oraz prowadzić do problemów zdrowotnych. Badania na nietolerancje pokarmowe mają na celu identyfikację substancji, które powodują niepożądane reakcje organizmu po spożyciu pewnych pokarmów. Warto wiedzieć, że nietolerancje pokarmowe różnią się od alergii pokarmowych, ponieważ nie są związane z reakcją układu immunologicznego.

Najczęściej badania na nietolerancje pokarmowe wykonuje się w laboratoriach. Test polega na analizie próbki krwi, pod kątem obecności przeciwciał IgG skierowanych przeciwko różnym pokarmom. Jeżeli w badaniu wyjdzie wysoki poziom tych przeciwciał, mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową. Mniej popularną metodą wykrywania nietolerancji pokarmowych są testy genetyczne. Wykonuje się je metodą sekwencjonowania DNA – pobierając od pacjenta próbkę krwi lub śliny.

Nietolerancja pokarmowa najczęściej dotyczy takich substancji jak:

  • laktoza,
  • fruktoza,
  • gluten,
  • sacharoza.

Dlaczego warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe?

Testy na nietolerancje pokarmowe mogą pomóc w identyfikacji pokarmów, które nie służą naszemu organizmowi i powodują niepożądane objawy. Wiedza, jakich produktów unikać, może znacznie poprawić jakość naszego życia oraz samopoczucie.  Nietolerancje pokarmowe często wiążą się z nieprzyjemnymi objawami: bólem brzucha, wzdęciami, nudnościami, biegunką, zmęczeniem a także problemami skórnymi. Niektórzy ludzie zauważając, że źle czują się po spożyciu posiłku, próbują wyłączyć z diety różne produkty. Bardzo często dochodzi wówczas do odstawienia pokarmów, które są zdrowe oraz nie powodują nieprzyjemnych objawów. Jeżeli podejrzewamy, że nasz organizm źle reaguje na dany produkt, warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe, aby zidentyfikować jakie ograniczenia są konieczne. Wykluczanie produktów z diety na własną rękę, może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Gdzie wykonać testy na nietolerancje pokarmowe?

Jeżeli podejrzewasz u siebie nietolerancje pokarmowe, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania na podstawie objawów i historii medycznej. Następnie musisz udać się do laboratorium, aby specjaliści pobrali oraz zbadali próbki. W Warszawie warto wybrać się do Centrum Zdrowia Panaceum, gdzie w atrakcyjnej cenie i miłej atmosferze wykonasz testy na nietolerancje pokarmowe. Cena badania, sprawdzającego tolerancję na aż 44 produkty, to zaledwie 490 zł. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego laboratorium to bardzo ważny krok, w kierunku diagnostyki nietolerancji pokarmowych.

Testy na nietolerancję pokarmową w Warszawie

Badania na nietolerancję pokarmową w Warszawie wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie w Centrum Zdrowia Panaceum!

Umów wizytę

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu