przycisk umów wizytę Panaceum

Zmęczony? Zrób test na nietolerancje pokarmowe

Chroniczne uczucie zmęczenia, ospałość, brak chęci do działania i związany z nimi obniżony nastrój, to objawy, które często bagatelizujemy. Próbujemy tłumaczyć je niehigienicznym trybem pracy, przeładowaniem nadmiarem obowiązków czy innymi aspektami współczesnego życia: szybkiego i fundującego nam dużą dawkę stresu.

Ale wcale nie musi tak być. Być może stan ten wynika z nieprawidłowo skomponowanej diety opartej na produktach, których nasz organizm nie toleruje. Co zrobić, by nie podtruwać się na co dzień? Należy zacząć od wykonania testu na nietolerancję pokarmowe.

Nie mam alergii, to nie mam nietolerancji?

To, że nie pojawia się na Twojej skórze wysypka czy nie łzawią Ci oczy, nie oznacza, że spożycie niektórych produktów jest dobre dla Twojego organizmu. Często nietolerancja mylona jest z alergią, choć niesłusznie. Zasada ich odróżnienia jest prosta, gdy się ją zna – jeśli mamy do czynienia z alergią odczyn skórny bądź inna reakcja pojawiają się natychmiast po zjedzeniu zakazanego produktu. Nietolerancja pokarmowa wywołuje natomiast reakcję opóźnioną, przez co bywa utożsamiana z innymi schorzeniami.

Kiedy warto wykonać test na nietolerancję pokarmową?

Najczęstsze i najpowszechniej występujące objawy nietolerancji to: poczucie ciągłego zmęczenia, rozdrażnienie, słaba koncentracja, bóle głowy, zaburzenia w zakresie funkcjonowania jelit, biegunki i wymioty oraz obrzęki i bóle stawów. Dodatkowo wiele osób skarży się na nadmierny apetyt bądź uczucie sytości, a czasem nawet zauważalne są zaburzenia neurologiczne.

Ponadto choroba ta może dawać wiele innych, niespecyficznych symptomów. Dlatego też tak istotne jest jej precyzyjne zdiagnozowanie. Odwiedzając Warszawskie Centrum Zdrowia Panaceum, zyskasz poradę specjalistów i możliwość wykonania różnorodnych testów. Dzięki temu, dowiesz się, co Ci szkodzi.

Jak wygląda takie badanie?

Test na nietolerancje pokarmowe może dotyczyć określania różnej ilości potencjalnych składników szkodliwie oddziałujących na nasz organizm. Najpowszechniejszym i najchętniej wybieranym przez mieszkańców Warszawy jest Food Detective, który sprawdza, jak nasz organizm reaguje na 59 podstawowych produktów, które pojawiają się naszej codziennej diecie. Znajdują się pośród nich: zboża, orzechy, rośliny strączkowe, mięsa, ryby, owoce morza, warzywa, owoce, jajka, mleko krowie, drożdże czy inne, niesklasyfikowane powyżej produkty.

Zestaw Food Detective zawiera komplet odczynników oraz akcesoriów, które umożliwiają przebadanie pacjenta w warunkach gabinetowych i oferują wynik w zaledwie 40 minut. Inne dostępne narzędzia to Food Print 160 Vegetarian, FoodTest 110, FoodTest 220. Posiadają one szersze spektrum diagnostyczne, jednakże okres oczekiwania na wyniki jest dłuższy i może trwać nawet 10 dni.

Wszelkie informacje na temat doboru właściwej metody badawczej, przeprowadzenia testów na nietolerancje pokarmową i ich interpretacji udzielą Ci pracownicy Warszawskiego Centrum Promocji Zdrowia Panaceum. Umów się na wizytę i sprawdź, jak łatwo możesz uporać się z meczącymi Cię od dłuższego czasu dolegliwościami.

3.2/5 - (5 votes)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu