przycisk umów wizytę Panaceum

Nietolerancje pokarmowe – badania, ceny, Warszawa

Nietolerancje pokarmowe stanowią coraz większy problem zdrowotny, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Coraz więcej osób doświadcza różnych objawów po spożyciu określonych pokarmów, co prowadzi do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Diagnoza nietolerancji pokarmowych może być trudna, ponieważ objawy mogą być niespecyficzne i różnić się od osoby do osoby. Istnieje kilka metod diagnostycznych, takich jak testy laboratoryjne, eliminacyjno-prowokacyjne testy dietetyczne czy testy na przeciwciała. Warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniego planu diagnostycznego.

W dalszej części tego tematu omówimy najczęstsze badania stosowane do diagnozowania nietolerancji pokarmowych, dostępne metody leczenia oraz znaczenie dostosowanej diety w zarządzaniu tym problemem.

Nietolerancje pokarmowe co to?

Nietolerancje pokarmowe są reakcjami organizmu na określone składniki pokarmowe, które nie są strawiane lub przyswajane prawidłowo. Nie należy ich mylić z alergią pokarmową, która jest reakcją układu odpornościowego na pewne składniki pokarmowe.

Najczęstszymi nietolerancjami pokarmowymi są nietolerancje laktozy (cukru występującego w mleku i produktach mlecznych) oraz nietolerancje glutenu (białka występującego w pszenicy, jęczmieniu i żytku). Osoby cierpiące na nietolerancje pokarmowe mają ograniczoną zdolność do trawienia lub wchłaniania tych substancji, co prowadzi do różnych objawów.

Objawy nietolerancji pokarmowych mogą być różne i obejmować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, nudności czy wymioty. Mogą również występować objawy pozajelitowe, takie jak bóle głowy, zmęczenie, problemy skórne, zmiany nastroju czy zaburzenia snu. Ważne jest zauważenie, że nietolerancje pokarmowe nie zagrażają życiu i zazwyczaj nie są reakcją alergiczną.

Diagnoza nietolerancji pokarmowych często polega na eliminacji podejrzanych składników pokarmowych z diety i monitorowaniu reakcji organizmu. Lekarz może również zlecić testy diagnostyczne, takie jak testy oddechowe czy testy na nietolerancję pokarmową. W przypadku stwierdzenia nietolerancji pokarmowej, zazwyczaj zaleca się unikanie lub ograniczenie spożycia problematycznego składnika pokarmowego.

Jeśli podejrzewasz, że masz nietolerancję pokarmową, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, którzy będą mogli przeprowadzić odpowiednie badania i doradzić odpowiednią dietę, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb.

Popularne metody leczenia nietoleranci pokarmowych

Leczenie nietolerancji pokarmowych polega na unikaniu lub ograniczaniu spożycia problematycznych składników pokarmowych, które powodują objawy nietolerancji. Oto kilka popularnych metod leczenia nietolerancji pokarmowych:

  1. Eliminacja składników pokarmowych: Metoda polega na identyfikacji składników pokarmowych, które powodują nietolerancję, i eliminacji ich z diety. Jest to osiągane poprzez ścisłe przestrzeganie diety eliminacyjnej, która wyklucza problematyczne składniki. W celu skutecznego przeprowadzenia eliminacji, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą zidentyfikować problematyczne składniki i opracować odpowiedni plan żywieniowy.
  2. Zastępowanie składników pokarmowych: W niektórych przypadkach, gdy niektóre składniki pokarmowe są nietolerowane, możliwe jest zastąpienie ich alternatywnymi opcjami. Na przykład, osoby z nietolerancją laktozy mogą sięgnąć po produkty mleczne bez laktozy lub zastąpić mleko krowie mlekiem roślinnym, takim jak mleko sojowe, migdałowe czy kokosowe.
  3. Leczenie farmakologiczne: W niektórych przypadkach, gdy objawy nietolerancji pokarmowych są silne lub trudne do kontrolowania, lekarz może zalecić farmakologiczne leczenie objawowe. Przykładowo, w przypadku nietolerancji laktozy, istnieją dostępne suplementy enzymu laktozy, które pomagają w trawieniu laktozy.
  4. Monitorowanie i zarządzanie objawami: Ważne jest prowadzenie świadomego monitorowania objawów i reakcji organizmu po spożyciu pokarmów. Jeśli objawy występują, istnieje konieczność identyfikacji problematycznych składników i ich wyeliminowania z diety. Regularne utrzymywanie dziennika żywieniowego i objawów może pomóc w identyfikacji wzorców i ułatwić zarządzanie nietolerancją pokarmową.

Ważne jest zauważenie, że każda nietolerancja pokarmowa jest indywidualna i wymaga podejścia dostosowanego do konkretnego przypadku. W przypadku nietolerancji pokarmowych zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia i żywieniowego, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom pacjenta,  a w razie potrzeby wykonania odpowiednich testów/badań na nietolerancję pokarmową.

Najczęściej stosowane badania na nietolerancje pokarmowe

Wśród najczęściej stosowanych badań na nietolerancje pokarmowe należy wyróżnić:

  1. Test na nietolerancję laktozy: Jest to test diagnostyczny, który polega na spożyciu laktozy (cukru występującego w mleku) po uprzednim głodzeniu organizmu. Następnie mierzy się poziom wodoru w wydychanym powietrzu lub poziom glukozy we krwi. Podwyższony poziom wodoru lub glukozy sugeruje nietolerancję laktozy.
  2. Test na nietolerancję glutenu (celiakię): Podstawowym testem diagnostycznym na nietolerancję glutenu jest badanie przeciwciał przeciwko tkankom transglutaminazy (tTG) lub przeciwciał przeciwko deaminowanej gliadynie (DGP). Dodatkowo, wykonuje się badanie genetyczne w kierunku obecności pewnych genów związanych z celiakią.
  3. Testy IgG na nietolerancję pokarmową: Te testy opierają się na badaniu poziomu przeciwciał IgG przeciwko różnym składnikom pokarmowym. Jednak ich skuteczność i dokładność są przedmiotem dyskusji w środowisku medycznym.
  4. Eliminacyjno-prowokacyjne testy dietetyczne: Polegają na eliminacji podejrzanych składników pokarmowych z diety przez określony czas, a następnie stopniowym wprowadzaniu ich z powrotem, obserwując reakcje organizmu. To podejście może pomóc w identyfikacji pokarmów, które powodują nietolerancję.

Warto podkreślić, że diagnoza nietolerancji pokarmowych może być trudna, a niektóre badania mają ograniczoną skuteczność. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, aby ustalić najlepszą strategię diagnostyczną i interpretację wyników.

Testy na nietolerancje pokarmowe – jaka cena?

Ceny testów na nietolerancje pokarmowe mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj testu, zakres panelu testowego, lokalizacja geograficzna i rodzaj dostawcy. Może to również różnić się w zależności od miasta, w którym mieszkasz.

W przypadku testów laboratoryjnych, takich jak testy IgG na nietolerancje pokarmowe, ceny mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od liczby testowanych składników pokarmowych. Testy bardziej zaawansowane, takie jak badania genetyczne związane z celiakią, mogą być jeszcze droższe.

Jeśli rozważasz przeprowadzenie testów na nietolerancje pokarmowe, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, którzy będą mogli doradzić i zapewnić odpowiednie badania w ramach dostępnych możliwości. Tutaj możesz poznać cenę i sprawdzić dostępne testy na nietolerancje pokarmowe w Warszawie.

Gdzie można wykonać testy na nietolerancję pokarmową w Warszawie?

W Warszawie istnieje wiele miejsc, w których można wykonać testy na nietolerancję pokarmową, np. Alab, Diagnostyka, Synevo itd., polecamy jednak naszą placówkę Panaceum ze względu na dogodną lokalizację, konkurencyjne ceny oraz długoletnie doświadczenie wykwalifikowanego personelu.

Testy na nietolerancję pokarmową w Warszawie

Badania na nietolerancję pokarmową w Warszawie wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie w Centrum Zdrowia Panaceum!

Umów wizytę

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

 

5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu