przycisk umów wizytę Panaceum

Test Food Detective – cena zdrowia

Nietolerancje pokarmowe potrafią przez długie lata maskować się objawami wielu innych przypadłości. Do ich diagnozowania służy przykładowo test Food Detective. Cena wykonania w/w badania może się wydawać stosunkowo wysoka, dopóki nie przeliczy się jej na korzyści w postaci wyeliminowania męczących bólów głowy czy problemów trawiennych.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Immunologiczna nietolerancja pokarmowa oznacza brak możliwości właściwego trawienia przez organizm ściśle określonych substancji, zawartych w produktach żywnościowych. Ich przyjmowanie wzbudza reakcję obronną, powodującą powstawanie przeciwciał IgM, zwalczających patogen.

Przy drugim kontakcie ze szkodliwą substancją dochodzi do odpowiedzi immunologicznej wtórnej, która odbywa się już przy udziale przeciwciał IgG. Ich produkcja jest wynikiem pracy rejestru komórkowego, niejako zapisującego schemat zwalczania stanu zapalnego w pamięci organizmu. Pozwala to na szybszą eliminację patogenów, czyli w tym przypadku szkodliwych dla organizmu elementów diety.

Z kolei nieimmunologiczna nietolerancja pokarmowa stanowi efekt niewłaściwego funkcjonowania układu trawiennego. Do rozwoju choroby może się przyczynić jednorazowe (w razie wrodzonych predyspozycji) lub regularne przyjmowanie produktów wysoko przetworzonych, bogatych w konserwanty czy wzmacniacze smaku. W efekcie organizm przestaje częstokroć tolerować substancje przynależne całym grupom związków chemicznych (np. cukrów owocowych bądź alkoholi).

Z czym wiąże się regularne przyjmowanie produktów nietolerowanych przez organizm, zwanych przez niektórych uczonych pseudoalergenami?

Ze znaczną utratą sił witalnych, która może się objawiać m.in. poprzez wewnętrzne stany zapalne, silne bóle głowy, stany depresyjne, przyspieszenie procesu starzenia, permanentne zmęczenie, senność, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, choroby neurologiczne. Symptomy te, z racji swojej uniwersalności, mogą być leczone objawowo przez długie lata, bez poznania ich faktycznej przyczyny. Dlatego tak ważne jest uwzględnianie w badaniach internistycznych testu Food Detective.

Test food detective – cena, zakres badania, czas oczekiwania na wyniki

Jeśli chodzi o klasyczny test Food Detective, cena wynosi 380 zł. Jak zostało już udowodnione, wartość dysponowania wynikami świadczącymi o nietolerancji pokarmowej jest nieoceniona pod względem zarówno leczenia, jak i unikania niekorzystnych substancji żywieniowych.

Co więcej, omawiany test można przeprowadzić w domowym zaciszu, posługując się zestawem odczynników oraz akcesoriów udostępnionych przez producenta (Cambridge Nutritional Sciences Ltd.). Wykonanie badania nie nastręcza najmniejszych problemów, a wyniki są dostępne już po 40 minutach.

Zakres testu Food Detective obejmuje 59 rodzajów przeciwciał IgG, powstających w reakcji na przyswajanie najpopularniejszych zbóż, mięs, warzyw i owoców, ryb i owoców morza, orzechów i roślin strączkowych oraz innych produktów żywieniowych, jak choćby drożdże czy herbata. Jest to najprostszy z dostępnych sposobów uzyskania indywidualnej mapy antygenów pokarmowych.

Inne metody wykrywania nietolerancji pokarmowych

Oczywiście na rynku nie brakuje testów bardziej skomplikowanych, o znacznie szerszym spektrum diagnostycznym niż test Food Detective. Ich przykładem może być test FoodPrint 220, który jak sama nazwa wskazuje, uwzględnia 220 próbek różnych produktów żywnościowych. Jest on wykonywany w warunkach laboratoryjnych, zaś jego wyniki są przekazywane bezpośrednio zainteresowanemu po ok. 15 dniach roboczych.

W przypadku naszego Centrum Promocji Zdrowia z Warszawy, sposób przekazywania wyników wszystkich badań odbywa się również drogą elektroniczną, aby Pacjenci nie musieli specjalnie się po nie fatygować. Przeprowadzamy wiele rodzajów testów na nietolerancję pokarmową (m.in. FoodTest 110, S-Lab 176 czy Food Print 160 Vegetarian), dbając jednocześnie o sferę całego organizmu Pacjenta. W tym celu wykonujemy również badania żywej kropli krwi, dokonujemy analizy składu ciała i w razie potrzeby uzupełniamy uzyskane wyniki parametrami standardowych badań laboratoryjnych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej warszawskiej placówki medycznej, jak również do ponownych odwiedzin na naszym blogu. Już wkrótce pojawi się tu nowy wpis, wyjaśniający, jak sprawdzić zakwaszenie organizmu.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu