przycisk umów wizytę Panaceum

Przewodnik po badaniach laboratoryjnych – punkt pobrań w Warszawie

Jednym z kluczowych elementów zapewniających zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców Warszawy jest dostęp do wysokiej jakości usług medycznych. Przygotowaliśmy przewodnik po badaniach laboratoryjnych, dzięki któremu dowiesz się, jak przygotować się do badań, jak czytać wyniki oraz który punkt pobrań wybrać.

Badania laboratoryjne – jak się do nich przygotować?

Badania krwi są bardzo ważne w diagnozowaniu naszego zdrowia. Należy odpowiednio się do nich przygotować, aby wyniki były poprawne i użyteczne dla lekarza. Badanie krwi lub moczu najlepiej wykonywać rano, pomiędzy godziną 7 a 10. Pacjent powinien przespać całą noc i pozostać na czczo przez co najmniej 12 godzin. Przed niektórymi badaniami wymagana jest specjalna dieta. Jeśli planujesz badania laboratoryjne, należy także odstawić wszelkie suplementy diety, ponieważ mogą one zaburzyć wiarygodność wyników badań.

Jak czytać i rozumieć rezultaty badań krwi?

Nie trzeba mieć medycznego wykształcenia, żeby czytać wyniki badań laboratoryjnych. Arkusze, które otrzymasz z punktu pobrań, zawierają zakresy referencyjne dla poszczególnych wskaźników. Wskazane wartości określają, jakie są normy dla zdrowych osób. Dla każdego laboratorium mogą być one trochę inne, jednak zakresy zawsze uwzględnia się na arkuszu przekazanym przez punkt pobrań. Jeżeli wynik jest poza zakresem, wskazuje na obecność problemu zdrowotnego.

W skład badania krwi (morfologii) wchodzą między innymi:

  • Krwinki czerwone (erytrocyty) – ich zaniżona wartość może wskazywać na niedokrwistość, natomiast wzrost, może być spowodowany przez odwodnienie, choroby płuc, przebywanie na dużych wysokościach lub palenie papierosów;
  • Hematokryt – jego zawyżone i zaniżone wartości mają takie same przyczyny jak w przypadku krwinek czerwonych;
  • Hemoglobina – zawahania świadczą o niedoborze żelaza;
  • Płytki krwi – ich obniżona wartość może być spowodowana np. Niedoborem witaminy b12, kwasu foliowego lub chorobami nowotworowymi. Płytki krwi mogą być zawyżone w przypadku stanów zapalnych;
  • Leukocyty – czyli krwinki białe, których obniżona wartość może wystąpić po przebytej infekcji wirusowej. Wzrost krwinek wskazuje na przewlekłe lub świeże zakażenie.

Punkt pobrań – zaufane i wysokiej jakości usługi

Wiele pacjentów zastanawia się, jak wybrać odpowiedni punkt pobrań do przeprowadzenia badań krwi. Istnieje kilka wskazówek, którymi warto się kierować. Warto, aby miejsce pobrania materiału do badań znajdowało się blisko miejsca zamieszkania, dzięki czemu pacjent zaoszczędzi czas przeznaczony na dojazd. Wybierając punkt pobrań, zalecane jest także zapoznanie się z opiniami w Google lub wśród znajomych. Personel medyczny powinien być empatyczny, wyrozumiały i kompetentny. Nie każdy dobrze reaguje na pobranie krwi – często pacjenci stresują się, co może powodować omdlenia oraz problemy z pobraniem próbek. Jeżeli szukasz punktu pobrań w Warszawie z dobrą renomą zapoznaj się z ofertą Panaceum. Oprócz wszystkich zalet jakie wymieniliśmy, nasz punkt pobrań posiada możliwość rezerwacji wizyt i odbioru wyników badań online. Dostępne są one jeszcze tego samego dnia, co stanowi ogromny atut Centrum Zdrowia Panaceum.

Punkt Pobrań w Warszawie

Badania laboratoryjne w Warszawie wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie w Centrum Zdrowia Panaceum!

Umów wizytę

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

 

5/5 - (2 votes)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu