przycisk umów wizytę Panaceum

Test na nietolerancję pokarmową — co to jest i kto powinien wykonać?

Doskwierają Ci dolegliwości ze strony układu pokarmowego? A może posiadasz inne problemy zdrowotne, takie jak ból głowy czy obniżenie nastroju? Zastanawiasz się, co może być przyczyną Twojego samopoczucia? Pomocny w uzyskaniu odpowiedzi może okazać się test na nietolerancję pokarmową? Zobacz, na czym on polega i dla kogo jest zalecany!

Co to jest test na nietolerancję pokarmową?

Testy na nietolerancje pokarmowe to badania laboratoryjne pozwalające wykryć w krwi pacjenta przeciwciała IgG, które powstają na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na niektóre pokarmy. Są one bardzo często odpowiedzialne za złe samopoczucie.

Nietolerancja pokarmowa bardzo często objawia się niestrawnością, a w niektórych przypadkach, np.: kaszlem, bólem głowy, zmianami nastroju czy katarem. Jeśli badania diagnostyczne w kierunku chorób, np. nieswoistego zapalenia jelit — nie wykazały nieprawidłowości, warto sprawdzić, czy nie występuje u Ciebie nietolerancja pokarmowa, testy Ci w tym pomogą. Wyniki części z nich są gotowe po kilkudziesięciu minutach, a na niektóre trzeba poczekać kilka dni.

Innym rodzajem nadwrażliwości pokarmowej jest alergia, zależna od IgE, która polega na pojawieniu się uciążliwych objawów, np. wysypki skórnej, krótko po spożyciu produktów alergicznych. W przypadku nietolerancji pokarmowej wystąpienie objawów pojawia się zazwyczaj znacznie później.

Jak przebiega test na nietolerancję pokarmową?

Test na nietolerancję pokarmową przeważnie polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie w laboratorium oznaczana jest ilość przeciwciał powstałych na skutek spożycia konkretnego produktu spożywczego.

Możesz wybrać badania podstawowe, w których sprawdza się produkty najczęściej wywołujące nietolerancje pokarmowe. Jeśli jednak zależy Ci na kompleksowym sprawdzeniu działania swojego organizmu, możesz wykonać rozszerzone testy i zobaczyć, czy nie posiadasz nietolerancji pokarmowej na wybrane grupy pożywienia. Jeśli chcesz sprawdzić, czy nie występuje u Ciebie nietolerancja pokarmowa, umów się na wizytę w naszym Centrum Zdrowia Panaceum w Warszawie.

Kto powinien wykonać test na nietolerancję pokarmową?

Badania na nietolerancje pokarmowe warto wykonać u osób, które często doświadczają objawów nadwrażliwości pokarmowej takich jak: biegunka, bóle brzucha czy wzdęcia. W przypadku objawów ze strony układu pokarmowego należy zbadać obecność przeciwciał IgG. Jeśli jednak dokuczają Ci inne objawy wspomniane wyżej, takie jak: ból głowy czy zmęczenie, a inne choroby są wykluczone, możesz zdecydować się jedynie na pomiar ilości przeciwciał IgG4.

Otrzymany wynik testu wykaże, które pokarmy powodują występowanie uciążliwych objawów. Na jego podstawie pacjent będzie mógł wprowadzić odpowiednią dietę wykluczającą problematyczne produkty, co z dużym prawdopodobieństwem wpłynie pozytywnie na jego samopoczucie.


*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Testy na nietolerancję pokarmową w Warszawie

Badania na nietolerancję pokarmową w Warszawie wykonasz szybko, bezpiecznie i w konkurencyjnej cenie w Centrum Zdrowia Panaceum!

Sprawdź ofertę

5/5 - (1 vote)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu