Do jednej z najbardziej popularnych dolegliwości zdrowotnych, które często bagatelizujemy, należą bóle głowy. Czasami wynikają one z chwilowego zmęczenia, braku snu czy stresu. Kiedy jednak pojawiają się ze wzmożoną siłą i częstotliwością, nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ mogą sygnalizować poważne choroby. Skąd się biorą tego rodzaju męczące dolegliwości? Jak im zaradzić?
Najczęstsze przyczyny bólu głowy
Osoby, którym nieobce są problemy z częstymi bólami głowy, doskonale wiedzą, że – pomimo podobnych objawów – ich nasilenie, przyczyny i umiejscowienie może się zdecydowanie różnić. Najczęściej skarżymy się na dolegliwości typu:
- migrenowego – najczęściej ulokowanymi w okolicach skroni, mającymi charakter narastający, tętniący i utrzymujący się wyjątkowo długo (nawet do 72 godzin), którym towarzyszą światłowstręt i dźwiękowstręt,
- napięciowego – utrudniającymi wysiłek fizyczny, mającymi miejscowe i symetryczne występowanie oraz ciągły, uciskający charakter,
- klasterowego – nagłymi i bardzo silnymi bólami skupiskowymi, które częściej dotykają mężczyzn.
Bóle głowy dzielą się także na pierwotne (o nieokreślonych jednoznacznie przyczynach) i wtórne (których źródła naukowcy poznali). Trudności w wyjaśnieniu powodów występowania bólów pierwotnych wynikają głównie z tego, że jest to objaw typowy dla wielu dysfunkcji i dolegliwości chorobowych organizmu (również tych nieprzebadanych).
Natomiast wśród najczęściej spotykanych przyczyn wtórnych bólów głowy wyróżnia się:
- stres,
- hałas i ostre, rażące światło,
- leki i substancje psychoaktywne,
- alkohol,
- urazy mechaniczne głowy lub szyi,
- niedostateczne dotlenienie i/lub nawodnienie organizmu,
- zbyt mała ilość snu (sprzyjająca osłabieniu i spadkowi odporności),
- zaburzenia hormonalne,
- niektóre choroby (np. nadciśnienie).
Częstym migrenom i ostrym bólom głowy sprzyjają szczególnie kombinacje powyższych przyczyn. Na niektóre nie mamy wpływu, jednak jeśli w naszych możliwościach leży zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania którejkolwiek z nich, powinniśmy starać się je skutecznie ograniczać.
Badania krwi pomagają w prowadzeniu skutecznego leczenia bólów głowy
Środki farmakologiczne (np. leki o silnym działaniu) najczęściej jedynie łagodzą objawy, nie wpływając na źródło bólu. Ich zażywanie niesie ze sobą również szkodliwe skutki dla funkcjonowania takich organów, jak np. żołądek czy wątroba. Efektywne i bezpieczne dla organizmu leczenie bólów głowy (w tym szczególnie migreny) umożliwia nowoczesne i bardzo precyzyjne mikroskopowe badanie krwi.
W Centrum Promocji Zdrowia Panaceum w Warszawie lekarze-specjaliści w szybki i bezbolesny sposób przeprowadzają badania krwi, które potem szczegółowo analizują. Główną zaletą tego zabiegu jest rzetelne rozpoznanie i precyzyjne określenie przyczyn objawów chorobowych i uciążliwych dolegliwości. Ich wyeliminowanie przywraca komfort i radość życia.
Ból głowy pod kontrolą
Znajomość podstawowych przyczyn i metod walki z uciążliwymi bólami głowy umożliwia skuteczne pozbycie się problemu i zapobieganie jego nawrotom. Kluczowa jest świadomość skutków lekceważenia z pozoru nieszkodliwych objawów i dolegliwości, które – nasilając się i powtarzając – mogą być niebezpieczne dla zdrowia.