przycisk umów wizytę Panaceum

Jak sprawdzić zakwaszenie organizmu domowymi metodami?

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić zakwaszenie organizmu, nie chcąc korzystać ze wsparcia profesjonalnego laboratorium, jest bardzo prosta: wystarczy dysponować papierkiem lakmusowym. Test moczu, poparty wiedzą na temat właściwych parametrów pH, pozwala uzyskać odpowiedź miarodajną, acz mało precyzyjną.

Zakwaszenie organizmu – problem niebagatelny

Długotrwałe zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej płynów wewnątrzustrojowych może przynieść bardzo niekorzystne efekty. Jak pisaliśmy w poprzednich publikacjach, częstokroć prowadzi ono do zwyrodnień stawów, cukrzycy, niewydolności pracy nerek, astmy, udarów lub nawet do rozwoju nowotworów. W łagodniejszych przypadkach (i stadiach początkowych) objawia się natomiast permanentnym zmęczeniem, wahaniami nastrojów, zgagą, bólami stawów i mięśni, problemami skórnymi, wypadaniem włosów.

Przyczyny zakwaszenia organizmu należy zaliczyć do typowo cywilizacyjnych: stres, statyczny tryb życia, niewłaściwa dieta. Jesteśmy permanentnie zdenerwowani, zaganiani i zdecydowani żywić się po tzw. najmniejszej linii oporu. Oznacza to przyswajanie dużej ilości produktów wysoko przetworzonych, nadużywanie kawy oraz alkoholu, jako podstawowego środka neutralizującego zdenerwowanie.

W efekcie nasze organizmy nie potrafią sobie poradzić z przywróceniem krwi lekkiej zasadowości, która jest jej z góry przypisana. Kluczem do osiągnięcia pożądanego poziomu pH płynów wewnętrznych jest więc zmiana trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem składników żywieniowych. Oczywiście nie oznacza to zupełnego wyrzeczenia się jajek, tłuszczów czy słodyczy. Zachowanie optymalnego balansu żywieniowych produktów kwasotwórczych do zasadotwórczych opisuje proporcja 20 – 80%.

Zanim jednak przystąpimy do modyfikacji diety, w pierwszej kolejności powinniśmy ocenić równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu.

Jak sprawdzić zakwaszenie organizmu we własnym zakresie?

Obecnie nie tylko laboranci i lekarze wiedzą, jak sprawdzić zakwaszenie organizmu. Dzięki dostępności papierków lakmusowych, przeprowadzenie prostego badania pH moczu stało się możliwe dla wszystkich zainteresowanych głębszym poznaniem własnego organizmu. Niekiedy podstawowy test pH jest postrzegany jako aksjomat, częściej jednak stanowi wstęp do wykonania kompleksowych badań krwi.

Druga z wymienionych postaw jest zdecydowanie bardziej słuszna. Dlaczego? Nie ma sposobu, by badanie przy pomocy papierka lakmusowego dało równie precyzyjne wyniki co badania laboratoryjne. Ponadto test wykonany w domowym zaciszu opisuje jeden tylko parametr, podczas gdy przeprowadzane przez profesjonalistów badania krwi (tu: gazometria, badania mikroskopowe) pozwalają uzyskać szerszy obraz stanu całego organizmu.

Sprawdzanie zakwaszenia papierkiem lakmusowym należy więc traktować jako formułę doraźną, służącą wstępnemu określeniu poziomu pH.

Reasumując, jak sprawdzić zakwaszenie organizmu i ustrzec się od błędów?

Poniżej przedstawiamy krótki samouczek:

  • zakup zestawu papierków lakmusowych z przedziałem 5,5 – 7 pH,
  • pobranie na czczo, po min. 6 godzinach snu tzw. moczu środkowego strumienia (najwygodniej posługiwać się tutaj standardowym pojemnikiem na mocz),
  • przebadanie pobranej próbki papierkiem lakmusowym (wartości z przedziału 6,5 – 7,5 świadczą o prawidłowej równowadze kwasowo-zasadowej, niższe o zakwaszeniu, a wyższe o zbytniej zasadowości moczu).

Aby utwierdzić się co do prawidłowości wykonanych badań, należy powtarzać je na przestrzeni kolejnych kilku dni. W przypadku uzyskania wyników świadczących o zakwaszeniu organizmu, wskazana jest oczywiście jednoczesna praca nad zmianą dotychczasowego stylu życia. W myśl elementarza trenerów personalnych, będzie to ograniczanie czynników stresogennych, zwiększenie aktywności fizycznej oraz wprowadzenie diety o odpowiednim poziomie alkaliczności.

Ścieżka szybkiego powrotu do zdrowia

Zdecydowanie najbardziej wydajnym sposobem na odzyskanie prawidłowej homeostazy jest zasięgnięcie porady specjalisty. Dzięki wdrożeniu w życie programu żywieniowego opracowanego przez profesjonalnego dietetyka, efekty odkwaszania organizmu będą widoczne gołym okiem. Poziom pH będzie również poddawany regularnym kontrolom za sprawą badań krwi.

Właśnie takie procedury obowiązują w naszym Warszawskim Centrum Promocji Zdrowia Panaceum, gdzie na co dzień mamy okazję obcować z najróżniejszymi przypadkami zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Wiemy doskonale, jak sprawdzić zakwaszenie organizmu, posługując się najnowocześniejszymi metodami (tu: badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem o wysokiej rozdzielczości).

Wiemy też, jakie środki przedsięwziąć, by doprowadzić do jak najszybszego zniwelowania skutków nadmiernej kwasowości płynów wewnętrznych.

W kolejnym artykule będziemy kontynuować tematykę zakwaszenia organizmu, testów na określenie równowagi kwasowo-zasadowej oraz środków wspomagających proces leczenia. Zachęcamy do lektury!

#dietetyk warszawa centrum #dietetyka warszawa #zakwaszenie organizmu #diagnostyka zakwaszenia organizmu #test na zakwaszenie organizmu


*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź zakwaszenie organizmu

Z odpowiednią dietą uchronisz organizm od zakwaszenia. Wykonaj badania laboratoryjne lub umów się z dietetykiem Panaceum!

Sprawdź ofertę

4.2/5 - (6 votes)
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu