przycisk umów wizytę Panaceum

Zespół jelita nadwrażliwego, badanie krwi na obecność zespołu

Zespół jelita nadwrażliwego nazywany jest również nadpobudliwością jelita grubego (okrężnicy); to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, objawiające się nadmierną pobudliwością jelita grubego.

Chociaż przyczyny tej choroby mogą być różne, do najważniejszych czynników powodujących ją zalicza się:

 • nieprawidłową dietę i nietolerancje pokarmowe – nieprawidłowa dieta powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu jelit, co może się objawiać między innymi nadpobudliwością trzewną (biegunkami) i dysbiozą jelit (zbyt wysoki rozrost niewłaściwej flory bakteryjnej) oraz infekcjami przewodu pokarmowego,
 • nieprawidłowości w funkcjonowaniu osi mózgowo-jelitowej,
 • silny lub długotrwały stres,
 • infekcje przewodu pokarmowego,
 • antybiotykoterapię.

Charakterystyczne objawy zespołu jelita nadwrażliwego:

 • bóle brzucha – o różnej częstotliwości i intensywności: bóle przewlekłe i narastające lub powodujące jedynie lekki dyskomfort. Powstają one najczęściej na skutek zjedzenia posiłku, a ich nasilenie maleje po wypróżnieniu;
 • zaburzenia wypróżniania – występowanie biegunek lub zaparć. Mogą one również występować naprzemiennie;
 • uczucie niepełnego wypróżnienia oraz pełności i ucisku w jamie brzusznej;
 • nasilające się wzdęcia brzucha;
 • częste oddawanie gazów;
 • obecność śluzu w kale;
 • senność, zmęczenie, bóle głowy;
 • wymioty i nudności;
 • wzmożone oddawanie moczu.

Objawy choroby ustępują podczas snu, a nasilają się w sytuacjach stresowych. U wielu pacjentów występują również zaburzenia w sferze psychicznej. Najczęściej są to: napady lęku, depresja, a także zaburzenia osobowości.

Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego

W naszym Gabinecie proponujemy Państwu innowacyjną i szybką metodę rozpoznania przyczyn zespołu jelita nadwrażliwego. Jest nim mikroskopowe badanie żywej kropli krwi.

Jest to nieinwazyjne badanie, które precyzyjne zdiagnozuje przyczynę Twoich dolegliwości. W 45 min. dowiesz się, co może powodować u Ciebie objawy zespołu jelita nadwrażliwego i natychmiast będziesz mógł rozpocząć terapię.

Leczenie

Jeśli któryś z objawów występuje u Ciebie w nasilonym stopniu zgłoś się do nas. W oparciu o przeprowadzony wywiad i badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem postawimy prawidłową diagnozę oraz zlecimy odpowiednie leczenie. Kolejnym ważnym krokiem po upewnieniu się, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą, będzie wykonanie badania na nietolerancje pokarmowe, które wykaże, jakie produkty spożywcze powinieneś wykluczyć z diety, by stan jelit wrócił do zdrowej normy.

Ważnym elementem leczenia jest świadomość i edukacja osoby chorej. Należy uświadomić Pacjentowi, że mimo fatalnego samopoczucia i uciążliwych dolegliwości, choroba ta jest możliwa do złagodzenia lub całkowitego wyleczenia i że wiele zależy od naszego podejścia oraz zaangażowania w proces leczenia – skrupulatne stosowanie się do wyznaczonej przez specjalistę diety eliminacyjnej i innych zaleceń.

Psychoterapia

Ważnym elementem leczenia, zwłaszcza u osób z objawami depresji i lęku, jest terapia psychologiczna. Dzięki niej zmniejszą się obawy i strach chorego. Osoba cierpiąca na to schorzenie musi uświadomić sobie, że choroba, choć stanowi dyskomfort, nie zagraża życiu i że można nauczyć się radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz rozpoznawania i eliminowania wielu czynników stresowych.

Odpowiednia dieta

W leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego istotna jest również zmiana diety. Po wykonaniu badania na nietolerancje pokarmowe (rekomendujemy test Food Detective lub FoodPrint 200+) ze swojego jadłospisu należy usunąć produkty, które nam szkodzą. W naszym Gabinecie można odbyć konsultację z profesjonalnym dietetykiem i dowiedzieć się, jak w diecie eliminacyjnej zapewnić sobie pełną gamę składników odżywczych, by ograniczyć ryzyko błędów lub zaniedbań.

W Panaceum jesteśmy zdania, że utrzymywanie diety eliminacyjnej jest w terapii jelit kluczowe – dzięki temu jest szansa na całkowite wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie przyjmowania leków. W czasie terapii należy obserwować swój organizm i dbać o jego prawidłowe nawodnienie i ruch na świeżym powietrzu. Można spróbować także herbatek wyciszających i rozluźniających takich jak: melisa, mięta czy koper włoski.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu