przycisk umów wizytę Panaceum

Kim jest trener osobisty?

Z początku traktowany z rezerwą, zawód trenera osobistego cieszy się coraz większym poważaniem. Zadecydowała o tym nie tylko większa dostępność podobnych usług, ale także efekty pracy trenerów indywidualnych, które mają wyraźną przewagę nad wynikami osiąganymi za sprawą ćwiczeń wykonywanych bez fachowego wsparcia.

Arkana zawodu

Treningi można porównać do jakiejkolwiek innej dziedziny życia – jeśli zaczniemy je wykonywać bez uprzedniego przygotowania oraz instruktażu, popełnimy niezliczoną ilość błędów. Nie zwrócimy też zapewne uwagi na szereg istotnych czynników wspomagających pracę nad wydolnością.

Niezdrowy tryb życia (poza siłownią), dieta pozbawiona właściwych substancji odżywczych, niedopasowanie harmonogramu ćwiczeń do możliwości własnego organizmu to tylko niektóre z nich. Tym samym osiągnięcie upragnionej sylwetki będzie nam przychodziło z trudem, a brak widocznych efektów po dłuższej serii treningów wywoła frustrację i niechęć do dalszych ćwiczeń. Budowanie tężyzny fizycznej nie jest w końcu zadaniem krótkookresowym, a kolejne niepowodzenia będą nas coraz bardziej odwodzić od pierwotnych założeń.

W telegraficznym skrócie, zawód trenera osobistego polega właśnie na przeprowadzeniu nas względnie suchą stopą przez cały proces treningów lub przynajmniej wdrożenia w prawidłowe ich przeprowadzanie.

Warto więc, choćby na samym początku przygody z siłownią czy fitnessem, zasięgnąć fachowej rady odnośnie:

  • indywidualnego planu treningowego,
  • diety odpowiedniej dla wybranej formy ćwiczeń (np. kardio, na przyrost masy mięśniowej, na cellulit, na wypracowanie rzeźby),
  • substytucji składników żywieniowych,
  • właściwego wykonywania poszczególnych elementów treningu.

Trener osobisty – współpraca stała

Z zasady, każdy szanujący się trener osobisty powinien wiedzieć, jaką suplementację zaproponować swojemu podopiecznemu, aby regeneracja organizmu po każdej dawce wysiłku była możliwe jak najszybsza. Powinien też umieć wskazać wszelkie nowoczesne formy treningu (tu np. elektrostymulacja mięśni, platforma wibracyjna, Drabina Jakuba etc.), które mogą wpłynąć korzystnie na tempo osiągania zamierzonych celów.

Innymi słowy: trener personalny Warszawa musi być obeznany nie tylko z wieloma formułami treningów, ale także z technologią żywienia (zwłaszcza osób aktywnych fizycznie), musi posiadać szeroką wiedzę medyczną (w tym z zakresu rehabilitacji i psychologii) oraz pozostawać na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi, które czynią ćwiczenia jeszcze bardziej efektywnymi.

Dobry trener osobisty to połowa sukcesu, a druga połowa zależy oczywiście od ćwiczącego. Zwłaszcza w przypadku tendencji do słomianego zapału lub nadmiernego rozleniwiania się po uzyskaniu pierwszych efektów, warto więc pomyśleć o wykupieniu regularnych treningów indywidualnych.

Umiejętność motywowania, m.in. za sprawą stałej kontroli nad postępami oraz służeniem radą i wsparciem to ostatni element układanki, nota bene zawierający się w szeroko rozumianym psychologicznym podejściu. Im bliżej trener osobisty pozna swojego podopiecznego, tym lepszy program jest w stanie dla niego ułożyć. Może też reagować na bieżąco w razie zahamowania progresu, modyfikując zestaw ćwiczeń lub składniki diety.

Współpraca z dobrym trenerem indywidualnym nie może nie przynieść pozytywnych skutków. Mimo to zawsze uczulamy wszystkich odwiedzających nasze Warszawskie Centrum Promocji Zdrowia Panaceum, że równie istotna jest tutaj ich rzeczywista chęć do zmiany na lepsze, konsekwencja oraz gotowość do pewnych wyrzeczeń. Bez tych trzech podstawowych elementów nawet najlepszy program treningowy może nie zadziałać zgodnie z oczekiwaniami.

W kolejnej odsłonie naszego cyklu przyjrzymy się nieco uważniej kwalifikacjom, jakie powinni posiadać profesjonalni trenerzy personalni. Zapraszamy!

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu