przycisk umów wizytę Panaceum

Elektryczna stymulacja mięśni

Elektryczna stymulacja mięśni to metoda służąca budowaniu masy mięśniowej i nadawaniu im rzeźby. Dodatkową korzyścią podczas tych procesów jest spalanie tłuszczu, czyli zrzucanie wagi ciała.

Mechanizm tutaj stosowany polega na stymulacji mięśni prądem. Jest to metoda wywodząca się z fizjoterapii, a ostatnimi czasy stosowana również w fitnessie. Na tej podstawie można stwierdzić, iż jest bezpieczna. Natomiast efekty do jakich prowadzi uzależnione są od częstotliwości prądu podawanego mięśniom przez elektrody – którego zadaniem jest wzbudzenie w nich skurczów imitujących ich rzeczywistą pracę wysiłkową.

Ma to miejsce zazwyczaj w kombinezonie, który z jednej strony nie ogranicza ruchów, jak to ma miejsce po założeniu pasów na ciało, które mogą się obsuwać, a także zawiera on zwykle 10 elektrod, co pozwala jednorazowo stymulować wiele partii ciała.

Częstotliwość prądu podczas elektrycznej stymulacji mięśni

Szczególnie osobom, które zakupiły sprzęt do elektrycznej stymulacji mięśni do własnego użytku należy krótko wyjaśnić działanie impulsacji. Istnieją trzy rodzaje częstotliwości:

  • niska częstotliwość prądu (1-10 Hz) – służąca głównie relaksacji mięśni, ponadto dotleniają mięśnie,
  • średnia częstotliwość prądu (20-50 Hz) – poprawiająca strukturę mięśni i rzeźbę; im wyższa częstotliwość w średnim zakresie, tym więcej siły nabiera mięsień,
  • wysoka częstotliwość impulsów (60-90 Hz) – jest ściśle ukierunkowana na rozbudowę objętości i masy mięśniowej.

Mechanizm elektrycznej stymulacji mięśni

Niskie częstotliwości prądu wzbudzają w mięśniach skurcze fizjologiczne, co oznacza właściwie, że mają czas na odpoczynek. Przy najwyższych wartościach średniej częstotliwości skurcze mięśniowe zaczynają się na siebie nakładać, co warunkuje pełne skurcze i brak pełnego rozluźnienia, a fakty te przekładają się na obciążenie mięśnia prowadzące do jego przepracowania i wyrzeźbienia.

W przypadku zwiększania częstotliwości i siły prądu (60-90 Hz) w trakcie stymulacji dociera się do coraz głębszych warstw mięśni cienkich i w tym właściwie tkwi sekret zwiększania objętości i masy mięśniowej. Stymuluje się bowiem te części, które zwykle nie pracują z wytężeniem, a podczas ich wzrostu następuje nie tylko optyczne zwiększenie całkowitej masy mięśniowej.

Elektryczna stymulacja mięśni wpływa na: zwiększenie ilości jąder komórkowych, ukrwienia miocytów i poprawę pracy płytki mięśniowo-nerwowej. Stosując ją na dłuższej przestrzeni czasu, z wykorzystaniem wysokich częstotliwości i szerokości impulsu 150-300 µs, w cyklach ćwiczeń sprawdzonych przy budowie masy mięśniowej, można stosunkowo szybko zwiększyć siłę i masę mięśni.

Dodatkowe zalety i przeciwwskazania do elektrycznej stymulacji mięśni

Niebagatelne znaczenie dodatkowych zalet elektrycznej stymulacji mięśni każe również i je wskazać, a są to:

  • wzrost i polepszenie krążenia krwi,
  • zwiększenie ruchomości stawów,
  • wygładzanie skóry i redukcja cellulitu.

Generalnie, elektryczna stymulacja mięśni nie rodzi żadnego ryzyka dla osób ją stosujących. Wyraźne są natomiast jej zalety. Wśród przeciwwskazań należy jednak wymienić: posiadanie rozrusznika serca oraz metalowych wstawek w ciele, stan ciąży, chorobę nowotworową i choroby układu nerwowego.

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu