Centrum leczenia grzybicy wewnętrznej i zewnętrznej

W zależności od rodzaju infekcji, grzybica może obejmować zarówno skórę, jak i narządy wewnętrzne. Nowoczesne centrum leczenia grzybicy powinno zatem w pierwszej kolejności właściwie zdiagnozować typ bakterii stanowiącej przyczynę choroby, a następnie zaproponować metodę leczenia w jak najmniejszym stopniu obarczającą organizm pacjenta.

Centrum leczenia grzybicy wewnętrznej i zewnętrznej

Poprzez grzybicę wewnętrzną, zwaną bielnicą lub kandydozą, rozumiemy stan zakażenia ogólnoustrojowego, które atakuje kolejne organy wewnętrzne pacjenta, a w dalszej kolejności również skórę. Z kolei grzybica zewnętrzna, wywoływana najczęściej przez drożdżaki bytujące na skórze lub dermatofity przenoszone przez ludzi i zwierzęta, objawia się wyłącznie zmianami grzybiczymi w obrębie skóry i paznokci.

Dobre centrum leczenia grzybicy powinno być w stanie zdiagnozować nie tylko proste przypadłości grzybicy skóry, ale także bielnicy, która w początkowej fazie wykazuje cechy wielu innych schorzeń, a w niektórych przypadkach symptomy zwyczajnego przemęczenia.

Badania mykologiczne na obecność w organizmie grzybów obu kategorii polegają na pobraniu od pacjenta materiału biologicznego w postaci krwi, zeskrobin skóry i paznokci, wymazów z błon śluzowych etc.

Następnie na bazie pobranej próbki wykonuje się hodowlę, która pozwala stwierdzić, z jaką odmianą wirusa mamy do czynienia. Niestety w niektórych przypadkach na wyniki badań mikrobiologicznych trzeba czekać kilka tygodni, w trakcie których dana jednostka chorobowa pozostanie nieleczona. Stąd tak ważne jest zastosowanie równoległej metody mikroskopowej.

Badanie żywej kropli krwi

Każde szanujące się centrum leczenia grzybicy powinno zatrudniać specjalistów zdolnych zdiagnozować grzybicę na podstawie próbki krwi analizowanej w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu pacjent nie jest pozostawiany samemu sobie w trakcie oczekiwania na wyniki posiewu. Paradoksalnie jednak, wstrzymanie leczenia do czasu uzyskania wyników badań mikrobiologicznych jest mniej ryzykowne niż stosowane przykładowej terapii antybiotykowej wyłącznie drogą dedukcji.

Niewłaściwie dobrane antidotum może nie tylko zaszkodzić pacjentowi, ale także zawęzić pole dla przyszłej, już odpowiednio dobranej kuracji. Co więcej, chybiona pierwsza diagnoza może mieć fatalny wpływ na długość leczenia oraz zdolność organizmu do zwalczania grzybicy.

Sposób leczenia

Metodologia postępowania w przypadku zakażeń grzybiczych wciąż pozostaje niedoskonała i cechuje się dużym stopniem nieskuteczności terapii antybiotykowych. Stąd nowoczesne centra leczenia grzybicy popierają tradycyjne leki ziołolecznictwem, suplementacją kwasem alfa-liponowym, specjalnymi programami żywienia, ozonoterapią, a w niektórych przypadkach nawet homeopatią.

Niezmiernie ważne w leczeniu i zapobieganiu nawrotom grzybicy jest również regularne zażywanie probiotyków, które służą utrzymywaniu równowagi mikroflory jelitowej.

Choć grzyby najlepiej rozwijają się w środowisku zasadowym, w momencie namnażania wytwarzają one środowisku kwaśne, tym samym doprowadzając do zakwaszenia organizmu. O skutkach długotrwałego utrzymywania się kwaśnego pH płynów wewnętrznych pisaliśmy w jednej z poprzednich publikacji (grozi ono m.in. rakiem wątroby lub innych narządów).

Współdziałanie grzybicy i zakwaszenia – przypadłości z pozoru niegroźnych – może mieć nieodwracalne skutki dla stanu zdrowia pacjenta. Tym bardziej istotne jest więc tutaj kompleksowe podejście lekarza zatrudnionego w centrum leczenia grzybicy. Od jego zdolności internistycznych będzie zależało bowiem, czy zastosowana terapia przyniesie trwałe, czy tylko powierzchowne rezultaty.

Które centrum leczenia grzybicy wybrać?

Nasze warszawskie centrum leczenia grzybicy Panaceum już od dekady zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami kandydozy i grzybicy skóry. Mamy na swoim koncie setki właściwie postawionych diagnoz, popartych terapiami zakończonymi pełnym wyleczeniem. O naszej reputacji mogą świadczyć choćby pozytywne opinie Pacjentów, których mieliśmy przyjemność u siebie gościć. Wskazują one również, że szerokie spektrum działania stanowi podstawę funkcjonowania nowoczesnych klinik, traktujących problematykę zdrowia wszechstronnie.

Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu