Trening indywidualny – za i przeciw

Indywidualny trening? – zapyta ktoś z powątpiewaniem. – A po co? Istotnie, ćwiczenia to z pozoru nic trudnego: zakładamy strój sportowy, rozgrzewamy się przez kilka minut, a później przystępujemy do części właściwej. I tak przez 2 – 4 dni w tygodniu. Czy jednak program treningowy dobierany we własnym zakresie może się równać z tym profesjonalnym?

Trening indywidualny od podszewki

Moda na ćwiczenia z trenerem personalnym przywędrowała do nas z Zachodu. Z początku treningi indywidualne były wyceniane dość drogo, lecz w miarę upowszechniania się podobnych usług, ceny malały, aż osiągnęły poziom przystępny dla przeciętnego Klienta.

Przedział kosztów dla typowych treningów zamyka się w granicach od 50 do 200 zł za jedno spotkanie, przy czym dolna granica będzie zarezerwowana zwykle dla trenerów pomniejszych klubów lub siłowni lokalnych. W zakresie od 100 do 200 zł możemy oczekiwać wyższych standardów, nierzadko również ćwiczeń z dojazdem do domu lub treningów wspomaganych nowoczesnymi metodami (jak choćby elektrostymulacja mięśni, wykonywana w Warszawskim Panaceum). Cena przekraczająca 200 zł za spotkanie będzie z kolei oznaczać tzw. obsługę VIP, czyli rozbudowane pakiety (indywidualny plan żywieniowy, suplementacja, dostępność telefoniczna, spotkania na życzenie etc.), które są proponowane gwiazdom.

Analogiczny przedział 50 – 200 zł będzie przypisany miesięcznym opłatom abonamentowym w przypadku trenerów osobistych online. Pozostają oni w kontakcie ze swoimi podopiecznymi wyłącznie za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub poczty elektronicznej.

W ich przypadku rola trenera personalnego ogranicza się więc do przekazania programu treningowego, prezentacji ćwiczeń oraz weryfikacji postępów. W naturalny sposób zajęcia takie są więc uboższe od standardowych. Oczywiście w wielu przypadkach istnieje możliwość odbycia konsultacji bezpośrednich, jednak w takiej sytuacji cena usługi dodatkowej będzie odpowiadać klasycznym ćwiczeniom na siłowni pod okiem trenera osobistego.

Warto czy nie warto?

Zważywszy na ceny usług trenerów personalnych, w pierwszej chwili można zapewne pomyśleć, że lepiej zająć się komponowaniem programu treningu indywidualnego samemu. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę, że koszt jednej sesji nie różni się znacząco od kosztów pojedynczych korepetycji z języka angielskiego, udzielanych przez doświadczonych nauczycieli, można dojść do zupełnie innych wniosków. Warto jednocześnie pamiętać, że na szali leży tutaj nasze zdrowie oraz ewentualne postępy w budowaniu wymarzonej sylwetki.

Co otrzymujemy za przysłowiowe 100 zł? Zalet nie jest bynajmniej mało:

  • indywidualny plan treningowy: od spalania tłuszczu, poprzez rzeźbienie sylwetki, aż po rehabilitację,
  • stała kontrola nad progresem,
  • motywacja niezbędna do regularnych ćwiczeń,
  • możliwość doraźnych konsultacji,
  • trening pod fachowym okiem,
  • dieta dopasowana do potrzeb oraz preferencji ćwiczącego,
  • wskazówki dotyczące zakupów produktów żywieniowych,
  • nauka prozdrowotnego stylu życia.

Zważywszy więc, że jedyną wadą treningów indywidualnych jest ich cena, a zalety można mnożyć w nieskończoność, szala wyraźnie przychyla się na stronę usług trenerów personalnych. Jeśli podchodzić do zagadnienia poprawy własnej kondycji poważnie, z pewnością warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Dzięki ich pracy pierwsze efekty naszych wysiłków pojawią się znacznie szybciej niż w przypadku ćwiczeń wykonywanych na własną rękę.

W kolejnym artykule spojrzymy na trening indywidualny właśnie przez pryzmat zaangażowania trenera osobistego oraz związanych z tym faktem długofalowych korzyści. Liczymy, że dołączysz!

Czy artykuł był pomocny? Prosimy o opinię.
Udostępnij artykuł w swojej sieci:
Menu