

Zalety i możliwość treningu rehabilitacyjnego z zastosowania elektrostymulacji mięśni (EMS) wiążą się z tym, iż jest to metoda nieinwazyjna i sprawdzona klinicznie. W procesie dochodzenia do zdrowia, treningu po kontuzji, urazie, znakomicie przyśpiesza ona okres rekonwalescencji.
Nie dziwi więc, że w fizjoterapii elektrostymulacja stosowana jest od dawna, dzisiaj jednak dysponuje znacząco lepszym sprzętem niż dawniej, który umożliwia stymulację wręcz bez wysiłku, a także pozwala na wybór szerokiej gamy impulsacji, co poszerza jej zastosowanie w różnych stanach chorobowych.
Jej dodatkową zaletą jest fakt osiągania efektów przy małym wkładzie pracy, co ma znaczenie u osób osłabionych oraz wykonywanie zabiegów w niemal każdej pozycji ciała, również leżącej – nawet w zagipsowaniu.
W jakich stanach stosuje się trening rehabilitacyjny z EMS?
Trening rehabilitacyjny z zastosowaniem EMS szczególnie zalecany jest w następujących stanach:
- po kontuzjach mięśni, ścięgien i stawów,
- w bólach po kontuzjach: szyi, ramion, nóg, rąk, pleców, głowy,
- w zanikach mięśni,
- w przywracaniu funkcji i ruchomości kończyn,
- w pourazowym zapobieganiu zakrzepicy,
- a także w rehabilitacji dna miednicy po porodzie.
Należy zauważyć, że trening rehabilitacyjny z EMS po kontuzji prowadzi również do szybszego gojenia się ran.
Do jakich efektów prowadzi EMS w treningu po kontuzji
Trening po kontuzji z zastosowaniem EMS ma dwojakiego rodzaju zalety – swoiste, które prowadzą do pożądanych zmian w stanie chorego oraz nieswoiste, związane z możliwością jego zastosowania w sytuacji, gdy wysiłek fizyczny jest utrudniony lub niemożliwy przez stan zdrowia.
Wśród swoistych zalet należy wymienić fakt, iż:
- EMS odbudowuje mięśnie, co ma znaczenie ogólne ale też znajduje zastosowanie w korekcie asymetrii w budowie mięśni, np. po długotrwałym ich zaniku w jednej kończynie na skutek zagipsowania oraz w redukcji utraconej funkcjonalności mięśni,
- poprawia ogólną wydolność i sprawność organizmu przyśpieszając powrót do zdrowia,
- redukuje odleżynowe bóle mięśniowe,
- wyrównuje asymetrię mięśniową,
- zwiększa krążenie krwi, dotlenienie mięśni i usuwanie toksyn,
- oraz redukuje spastykę mięśni.
Nadto należy wskazać, że trening rehabilitacyjny EMS: nie obciąża osłabionego organizmu, ćwiczenia mogą być stosowane w pozycji leżącej (i każdej innej) oraz że ćwiczenia nie obciążają stawów. Ćwiczenia nie są obciążające również dlatego, że sesje są krótkotrwałe i maksymalnie zabierają zaledwie 30 minut, stosuje się je natomiast dwa lub trzy razy w tygodniu i to w zupełności wystarczy, by osiągnąć zadowalające rezultaty.
Przeciwwskazania do elektrostymulacji w treningu rehabilitacyjnym
Przeciwwskazań, nawet w treningu rehabilitacyjnym, nie ma wiele gdyż EMS jest metodą bezpieczną, acz ze względu na to, że następuje w niej impulsacja prądem nie należy jest stosować w przypadku:
- posiadania rozrusznika serca i poważnych chorób serca,
- nadciśnienia,
- metalowej implantacji w ciele,
- ciąży,
- stanów zapalnych,
- zmian nowotworowych,
- i w przypadku braku reakcji na stymulację.